Vücut Ritmini ve Sağlığını Kontrol Eden Bir Çeşit Askeri İmplant Geliştirildi

Geliştirilme aşamasında olan implant ile ilgili olarak yapılan açıklama şu şekilde:

Askerlerin uzun süre yolculuk yapmaları gerektiğinde, uyku düzeninin bozulması, kısıtlı yiyecek ve su imkanı gibi durumlardan muzdarip olabilirler. İyi uyuyamayan askerlerin dikkat eksikliği, atletik performans zayıflığı ve yönelim bozukluğu daha fazladır. Dikkati ve uyanıklığı artırmaya yönelik mevcut yaklaşımlar genellikle kötü yönde uyku düzenini etkileyen ve tükenmeye yol açan kimyasal yöntemlere dayanır. Bununla birlikte askerlerin yanlarına aldıkları kısıtlı gıdalar ve su haricinde bulundukları bölgelerdeki su ve gıdayı tüketmeleri de ishal gibi bazı önlenebilir hastalıklara neden olabilir.

ABD menşeli ileri düzey askeri projeler üreten, Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA)

DARPA vücuda implant gibi takılabilecek bir cihaz ile bu duruma çözüm bulmaya çalışıyor. DARPA tasarlanan bu cihaz ile ilgili olarak şunları belirtiyor: “Tıbbi cihazlar ve sentetik biyolojideki ileri teknolojiler sayesinde, DARPA’nın Advanced Acclimation and Protection Tool for Environmental Readiness (ADAPTER) programı, askerler için kendi fizyolojileri üzerinde kontrol sağlayabilen bir çeşit seyahat adaptörü geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu cihaz vücuda takılabilen ya da yutulabilen bir biyoelektronik taşıyıcıyı da içermektedir. Entegre sistem, yeni bir zaman dilimine veya gece görevlerinden sonra normal bir uyku düzenine geri dönmek için uyku döngüsünü devam ettirecek aynı zamanda hastalık taşıyan yiyecek ve su alımından sonra yaygın ishale neden olan bakterileri ortadan kaldıracak şekilde tasarlanacaktır. “

DARPA, 2003’ten 2004′ arasındaki verilere bakarak Irak ve Afganistan savaşındaki askerler arasında ishal vakalarının 2 / 5’inin tıbbi müdahale gerektirdiğini söylüyor. Bu açıdan tasarlanan cihazın ciddi faydaları olacağı düşünülüyor. Ayrıca askerlerin uyku düzenleri hakkında herhangi bir istatistik bulunmamakla birlikte, hem savaşın hem de seyahatin uyku düzenini bozacağını ve hayat standartlarını etkileyeceğini hayal etmek zor değil.

Biyolojik Saat Kontrolü

DARPA ADAPTER programı yöneticisi Dr. Paul Sheen yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: “ADAPTER programının amacı, vücudun kendi kendisine terapi yapmasını sağlamaktır. ADAPTER, bir askerin 24 saatlik biyolojik vücut ritmini yönetir, uçak seyahatleri sonrası oluşan jet lag veya shift lag gibi durumlardan sonra normal uyku döngüsünü yeniden sağlama süresini yarıya indirir. Yaygın ishalin en bilinen beş bakteri kaynağını vücut içerisinde ortadan kaldırır. Bu iki özellik de bir askerin sağlık seviyesini ve hareket kabiliyetini artıracaktır. ”

Kaynak:

https://interestingengineering.com/darpa-is-creating-a-travel-adapter-that-will-be-implanted-in-soldiers-bodies

https://www.darpa.mil/news-events/2020-04-06

Yazar: Tekno Kampüs

Tekno Kampüs sitesine içerik sağlayan ekibimizin hazırladığı yazılar paylaşılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir