Uçak Mühendisliği Nedir?

Uçak Mühendisliği, hava araçlarının tasarlanması, üretilmesi, test edilmesi,  geliştirilmesi, bakım / onarım işlemlerinin yapılması ile ilgilenen ve tüm bu süreçlerin yönetilmesinde görev alan mühendislik dalıdır. Bütün bu uygulamalar yolcu uçakları, özel jetler, savaş uçakları, helikopterler, insansız hava araçları gibi tüm hava araçları için geçerlidir, çünkü temel olarak tüm hava araçları aynı prensiplere dayanarak havada hareket ederler.

mmu tusaş

Türkiye’de farklı isimlerle olmak üzere 8 üniversitede uçak mühendisliği bölümü bulunmaktadır. İstanbul Teknik Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Girne Üniversitesi bölümü Uçak Mühendisliği ismiyle, Gaziantep Üniversitesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Uçak ve Uzay Mühendisliği ismiyle bölümü açmıştır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi ise Havacılık ve Uzay Mühendisliği ismiyle bölümü açmıştır.

Uçak mühendisliği programı dahilinde verilen derslere baktığımızda 1. ve 2. sınıfta Matematik, Fizik, Kimya, Statik, Dinamik, Mukavemet gibi temel mühendislik dersleri verilmektedir. 3. ve 4. sınıfta ise Aerodinamik, Uçuş Mekaniği, İtki Sistemleri, Uçak Tasarımı gibi daha çok alana yönelik dersler verilmektedir. 4. sınıfta her öğrenciden bir bitirme projesi yapması istenmekte ve dersi veren öğretim elemanının kararına göre grup ile veya tek olarak bu bitirme projeleri teslim edilmektedir. Bunlara ek olarak derslerle birlikte SolidWorks, CATIA gibi bir katı modelleme programı, C, Fortran, MATLAB gibi bir yazılım dili, ANSYS, HyperMesh gibi bir analiz programı da öğretilecektir. Ayrıca program süresi içerisinde 2 defa staj yapılması gerekmektedir.

airbus ansys

Ders kaynakları çoğunlukla İngilizce olduğu için açılan bölümler çoğunlukla İngilizce istemektedir. Bu sebeple bölümü tercih etmeyi düşünen arkadaşlara tavsiye olarak Matematik ve Fizik temelli derslere hazırlıklı olmalarını, İngilizce ders dinleme, sunum yapma, kaynak okuma gibi durumların gerekli olduğunu hatırlatırım. Bazı bölümler dersleri tamamen İngilizce verirken, bazı üniversitelerde derslerin bir kısmı Türkçe verilmektedir. Her ne kadar dersler Türkçe verilse de kaynakların ve ders kitaplarının çoğu İngilizce olacaktır.

dik iha

Henüz mezun olmamış bir uçak mühendisi olarak, mezun olan bir uçak mühendisinin önünde şu 4 seçeneğin olduğunu düşünüyorum:

  • Uçak tasarımı, üretimi, geliştirmesi yapan bir firmada çalışmak;

TUSAŞ, TÜBİTAK, BAYKAR Makina gibi kurumlarda çalışan uçak mühendisleri uçağın tasarımı, geliştirilmesi, üretilmesi, test edilmesi gibi alanlarda görev alır. Fakat bu alanda Türkiye’de akla gelebilecek en prestijli kurumlar oldukları için istihdam ettikleri mühendis profiline baktığımızda üniversite bitirme ortalaması yüksek, üniversite eğitimine ek olarak kendisini yetiştirmiş, mühendisler aradıklarını söylemek mümkündür.

akıncı iha

Ayrıca yukarıda saydığımız firmaların alt yüklenici firmaları da mevcuttur. Bu firmalar bazı uçak veya iha üretimleri için için TUSAŞ ve BAYKAR Makine gibi kurumlara parça üretip temin etmektedir. Alp Havacılık, TEI gibi bu firmalarda da uçak mühendislerinin istihdam edildiğini söyleyebiliriz.

  • Uçak bakım, onarım firmalarında çalışmak;

Turkish Technic, MNG Technic, Atlas Jet Technic gibi havayolu firmalarına ait uçakların bakımını yapan firmalarda da uçak mühendisleri istihdam edilmektedir. Bu firmalar havayolunun bünyesinde bulunan yolcu uçaklarının bakım, onarım ve revizyon işlemlerini yerine getirmekle yükümlüdür. Havayolu firması satın aldığı uçakla birlikte gelen dökümana uymak zorundadır ve güvenlik açısından havacılık kriterlerini sağlaması gerekmektedir. Uçak bakımı yapan firmalarda çalışan uçak mühendisleri de bu bakımların düzenli ve doğru bir şekilde yürütülmesini sağlamakla görevlidir diyebiliriz.

narrow body hangar

  • Akademisyen olarak çalışmak;

Son yıllarda ülkemizde farklı üniversitelerde uçak mühendisliği bölümleri açılmıştır. Yeni açılan bu bölümlerde öğretim elemanı açığı mevcuttur. Bu sebeple önümüzdeki birkaç yıllık süreçte bu açık devam edeceği için kolaylıkla öğretim elemanı olmak mümkün diyebiliriz.

  • Makine mühendisi olarak çalışmak;

Uçak mühendisliği bölümü makine mühendisliği bölümünden ayrılmış bir bölüm olmakla birlikte aldığı derslere bakıldığında birkaç alan dersini saymazsak aynı dersleri aldıklarını söyleyebiliriz. Fakat yine de iki bölüm arasında farklar mevcuttur. Bu nedenle çalışma alanına göre makine mühendisinin görev aldığı bir alanda uçak mühendisinin de görev alması mümkündür. Hatta bazı firmaların makine mühendisi alımı için yayınladıkları ilanlarda makine mühendisi veya uçak mühendisi aradıklarını da görebiliriz. Bu açıdan uçak mühendisliğinden mezun olan birisi makine mühendisi olarak da istihdam edilebilir.

Yazar: Osman Veysel Özdemir

Necmettin Erbakan Üniversitesi Uçak Mühendisliği bölümü öğrencisi. Mühendisliğin, dersleri yüksek notlarla geçmekten ibaret olmadığını ve gerekirse aynı dersin 3 kez alınabileceğini savunan adam. Ayrıca bilgisayarlara ve kodlamaya dair özel bir ilgisi var. "Forget Bernoulli Theorem". #NecmettinErbakan #AbbasibnFirnas #MilliGörüş #%0.7 #AGD #UGSAM #AeronauticalEngineer #UçakMühendisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir