Starlink Uyduları

Herkesin hayali olan yüksek hızlı internet, artık bir rüya değil. SpaceX’in kurucusu olan Güney Afrikalı girişimci Elon Musk, Starlink uyduları projesi ile bu internet ağını kurmak için işe koyuldu.

Starlink Uydularının Amacı Ne?

SpaceX‘in hedefi düşük maliyetli, maksimum performanslı bir ağ kurmak. Günümüzde fiber optiğin kablo ağından yüzde 47 daha hızlı olacağı, bu nedenle daha ucuz ve hızlı bir internet erişimi olacağı öngörülüyor. Bu projenin ismi Starlink. Star, yıldız; link, bağlantı anlamına gelmektedir. Adından da anlaşılacağı gibi uzay ile bağlantılı bir çalışma olacak.
Bu proje ilk olarak Ocak, 2015’te duyuruldu. Hedef, normal yörüngede ilk etapta 12 bin takım uydu kurmayı planlıyordu. Daha sonra bu sayının 30 bin, son karar olarak 42 bin olacağı belirtildi. 2018’de yapılan açıklamada maliyetin 10 milyar Amerikan dolarına tekabül edeceği düşünülüyordu.

Starlink Uydularının Teknik Detayları

Uydular yapısının 260 kilogram ağrılığında, bir masa boyunda olacağı belirtildi. Starlink uyduları, gelen bilgileri uzay boşluğundan ışınlayarak internet erişimine imkân sağlayacak. Starlink uydularının dört fazlı bir anten dizilimi vardır. Bu sayede kısa sürede, düşük maliyetle yüksek bir verim elde etmiş olacaklar. Bu uydularda bir adet güneş pili, kripton destekli iyon iticiler bulunmaktadır. Bunların sayesinde uydular yörüngede rahat manevra yapıyor ve kullanım süreleri sonunda ise yörüngeden kolay çıkması sağlanıyor.
Dünyada benzeri olmayan bu uydular evrende de ilk kripton güdümlü uzay aracı olarak tarihe geçmiştir.

Normal bir uydu 1000 km, Starlink ise 550 km irtifada bulunmaktadır.

Sonuç
Bu projeye baktığımızda, günümüzde internet bağlantısında yaşadığımız ping yükselmesi, anlık bağlantı kopukluğu gibi olaylardan tamamen uzaklaşacağımız, teknolojiyle bir bütün olmuş internet ağına kavuşmamıza az kaldı.

Starlink Uyduları ‘nın geçişini gösteren kısa bir video:

Kaynak:
https://tr.wikipedia.org/wiki/Starlink
https://www.starlink.com

Yazar: Baturhan Mutluhan

Ben Baturhan Mutluhan 20 yaşındayım. Lise’de elektrik ve elektronik bölümü endüstriyel bakım onarım dalı mezunuyum. Eğitimime Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Elektrik ve Enerji bölümü 2. sınıf öğrencisi olarak devam ettirmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir