SpaceX’e Çin’li Rakip; Galactic Energy

Çin menşeli küçük çaplı özel bir roket şirketi olan Galactic Energy, Şubat ayında kuruluşunun ikinci yıl dönümünü kutladı. Bir roket şirketi için erken olsa da şirket bu Haziran’da yörüngeye ulaşmak için ilk fırlatmasını yapmaya hazırlanıyor.

galactic energy rocket components

Ceres-1 roketine asteroit kuşağındaki en büyük cisim olan bir cüce gezegenin adı verildi ve Çin’in Gobi Çölü’ndeki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden fırlatılacak. Üç adet katı yakıt kademesi ve dördüncü bir sıvı itici gücü sayesinde 350 kilogram yükü düşük Dünya yörüngesinde 200 kilometre yüksekliğe kadar çıkarabilecektir.

Şirketin bu kadar hızlı hareket etme kabiliyeti, güçlü kurumsal liderlik, deneyimli bir ekip ve Çin Devleti’nin politik desteği gibi farklı etkenlerin bir araya gelmesiyle mümkün oldu.

Galactic Energy CEO’su ve kurucusu Liu Baiqi diyor ki;

Galactic Energy CEO’su ve kurucusu Liu Baiqi bunu uzay seyahatlerini ele geçirme anı olduğuna inanıyor.Liu, 2018 ila 2025 arasında küresel olarak yaklaşık 20.000 uydunun fırlatılacağına ve Çin’ bunların büyük bir kısmını oluşturacağına dair tahminlere dikkat çekiyor.

Liu, yakında bir trilyon dolar hacime sahip bir uzay ekonomisi göreceğimizi ve 5G sonrası çağın beklediğimizden daha hızlı olabileceğini söylüyor. Böylece pazar, düşük maliyetli, yüksek güvenilirliğe sahip fırlatma araçlarının daha fazla arzını talep ediyor.
Liu, “Misyonumuz, talebi karşılamak için bu tür yeni nesil araçlar üretmektir” diyor. “Burası aynı zamanda yerli ticari roket şirketlerinin ana muharebe sahası.”

Ceres-1’in fırlatma maliyeti 4 milyon ABD doları gibi sabit bir miktar olacak, diyor Liu ve ekliyor “Fırlatma fiyatını kilogram başına 10.000 doların altına düşürmek için çalışıyoruz.” SpaceX’in kısmen yeniden kullanılabilen Falcon 9 roketi kilo başına daha düşük fiyatlar sunarken, bu çok daha büyük rokete binen küçük uyduların rokete yüklenen ana yük için oluşturulan programı ve yörüngesini kabul etmeleri gerekir.

ceres 1 on launch

Ceres-1 gibi hafif fırlatma roketleri farklı fırsatlar sunar. Liu, durum bilgisi ve açısal hızı açısından daha iyi yönlendirme sağlayan vektör kontrol teknolojisi sayesinde fırlatıcısının daha güvenilir olduğunu söylüyor.
Liu, ülkenin ana uzay yüklenicisinin önemli bir yan kuruluşu olan Çin Fırlatma Aracı Teknolojileri Akademisi’ne (CALT) geçmeden önce Pekin’deki prestijli Beihang Üniversitesi’nden doktora derecesini aldı. Şirketindeki çekirdek ekipteki herkesin araştırma ve geliştirmede 10 ila 20 yıllık geçmişi ve uzay seyahati deneyimi olduğunu söylüyor.

Çin’in Asker-Sivil Stratejisi

Çin’in asker ile sivili birleştirme stratejisi, Çin’de yeni başlayan ticari fırlatma roketleri sektöründe önemli bir etkendir. Sivil kullanım için kısıtlı askeri teknolojilerin transferini karşılıklı olarak kolaylaştırır. Liu, bu stratejinin Çin Hükümeti’nin ticari havacılık şirketleri arasında tedarik zincirleri kurarak, test ve fırlatma alanlarına erişim ve siparişlerin emniyetini sağlayarak güçlendirdiğini belirtiyor.

Pekin merkezli Galactic Energy, Çin özel fırlatma şirketlerinin ilk dalgasının ardından geliyor. İlk başlayan şirketlerin yaptığına benzer şekilde Galactic Energy de Ceres-1 gibi katı itici kullanan küçük roketlerden sıvı itici tarafından beslenen daha büyük fırlatma roketlerine geçmeyi hedefliyor.
Northern Sky Research danışmanlık firmasında bir analist olan Leena

Pivovarova, bu geliştirme yolunun fırlatma şirketleri arasında yaygın olduğunu ve üretilen roketin karmaşıklığı ile ilgili olduğunu söylüyor. “Sıvı bazlı itiş çok karmaşık olduğundan, katı yakıtlı roket tasarımı, üretim ve fırlatma için çok daha basittir, bu nedenle ilk oyuncuların küçük katı yakıtlı fırlatıcılarla gitmesi mantıklıdır” diyor.

galactic energy test

Galactic Energy’nin büyük bir asteroitten esinlenerek adlandırılan Pallas-1 roketi, RP-1(yüksek oranda rafine edilmiş bir gazyağı formu) ve sıvı oksijen ile güçlendirilmiş iki aşamalı bir roket olacak. 200 metrelik bir irtifada 4 tona kadar yükü düşük Dünya yörüngesine çıkarabilecek. Falcon 9 gibi, fırlatmadan sonra roketin ilk kademesi yedi değişken itme motoru, ızgara şeklindeki kanatçıkları ve iniş ayakları sayesinde dikey olarak inebilecek. Daha sonra ise yeniden fırlatılabilecek.

Landspace ve iSpace gibi Çinli firmalar sıvı metan motorları geliştirirken Galactic Energy’nin neden RP-1’i seçtiği sorulunca, Liu, SpaceX’e dikkat çekti. Liu, “SpaceX Falcon 9’un sıvı oksijen/kerozen kullanan iticisi bu itici yakıtın yeniden kullanıma uygun olduğunu gösteriyor” diyor.

Ceres-1 Fırlatması Sonrası için Planlar

Ceres-1’in fırlatmasının ötesine bakan Galactic Energy, Pallas-1’i 2022 sonuna kadar fırlatma rampası üzerine çıkarmayı hedefliyor. Şirket, 40 tonluk itiş gücüne sahip ‘Cangqiong’ (Welkin) motorları için bağımsız olarak geliştirilen yeni gaz jeneratörlerinin sıcak yangın testlerini tamamladı. Gaz jeneratörü, turbo pompalara güç sağlayan gaz üretir ve bu da roket motorunun yanma odasını besler. Ayrıca yeni turbo pompalarda da ilerleme kaydediyorlar.

galactic energy rocket stages

Galactic Energy Aralık ayında 21.5 milyon $ fon sağlayarak toplam fonunu 43 milyon $ ‘a (300 milyon yuan) çıkardı. Firma ayrıca yakın zamanda, “devletin desteklediği yüksek teknoloji alanlarında” ulusal gelir vergisini azaltan ve diğer faydaları getiren, sürekli gelişim ve teknolojik başarılarla kazanılan ulusal yüksek teknoloji kurumsal sertifikası aldı.
“Şimdi en büyük zorluk [koronavirüs] salgını nedeniyle, kalkınma planının planlandığı gibi gidememesi olacaktır. Umarız bu durum yakında sona erer ”diyor Liu.

Hazirandaki fırlatmadan sonra ise Galactic Energy’nin hedefleri yüksek. Nihai hedeflerinden ikisi asteroit madenciliğini ve insanlı uzay uçuşunu sağlamaktır. Ancak öncelikle yörüngeye ulaşmanın küçük bir iş olmadığı açık.

Kaynak:

https://spectrum.ieee.org/tech-talk/aerospace/space-flight/galactic-energy-prepares-ceres1-rocket-first-launch

Yazar: Tekno Kampüs

Tekno Kampüs sitesine içerik sağlayan ekibimizin hazırladığı yazılar paylaşılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir