Soğuk Gece Ortamından Elektrik Üreten Cihaz

Güneş enerjisi ile elektirik üretimini hepimiz biliyoruz fakat bu yeni yöntem elektrik üretimi oldukça farklı.

Bu yeni cihaz güneş paneli şeklinde çalışıyor. Tek farkı enerjisini güneşten değil soğuk gece ısısından elde ediyor.

Cihazın prototipi küçük bir ampulü çalıştıracak kadar elektrik üretmeyi başardı. İlerde bu cihaz ile belki telefonumuzu şarj edecek kadar belki de bir odayı aydınlatacak bir elektrik üretilebilir ya da elektrik kaynağı düşük olan bir alanın elektriğini karşılayabilir.

Bu yeni cihazın kalbi olan termoelektrik jeneratör, toprak ve havadaki sıcaklık farkını hapsederek bu farklılıktan elektrik üretiyor.

Bir tarafı diğer tarafından daha soğuk olan kısım aynı zamanda daha da büyüktür. Daha soğuk olan kısım gökyüzüne bakmakta olup alüminyum levha ile kaplanmıştır. Transparan kapak altına yerleştirilmiş olan levha isinin geçişini engellemek için izole edilmiştir. Levha havayla teması olan kısımdaki dolasan hava akimini intranet isin gibi absorbe ederek kendini daha soğuk tutuyor. Bu ışın transparan kapak ile dış boşluk arasındaki bağlantıyı engelliyor.

Jeneratörün alt bölgesi ile kısmi olarak havayla ısınan alüminyum levhanın birbiri teması sağlanmıştır. Geceleri levhanın üst kısmi jeneratörün alt bölgesinden birkaç derece daha soğuk olabiliyor.

Araştırmacılar 20 cm uzunluğundaki prototipi bir aralık ayin gecesinde Stanford’da test ettiler. Cihaz metrekare başına 25 miliwatt’in üzerinde yani küçük bir LED lambayı yakmaya yetecek kadar bir enerji üretti. İlerleyen süreçte levhanın izolasyonu iyileştirilebilirse bu miktarın en azından metrekare başına 500 milatta kadar yükseltilebilme ihtimali mevcut.

Araştırmacıların Fikirleri

NYC’deki Columbia üniversitesinde öğretim üyesi olan malzeme bilimci Yuan Yang fikrin gerçekten zekice olduğunu ifade etti. Güç üretiminin güneş enerjisine göre çok çok düşük olduğunu belirten Yang solar panellerin genellikle 100 watt civarında olduğunu da belirtti. Fakat buna rağmen bu yeni jeneratörün elektrik şebekesi olmayan bölgelere az da olsa elektrik sağlamak amacıyla ve yedek güç olarak da kullanılabileceğini soyluyor.

Cihazın üretimini yapan California, Stanford Üniversitesinde araştırmacı elektrik mühendisi olan Shanhui Fan basit bir LED lambanın birkaç watt elektrik tüketebileceğini ifade etti. Yani birkaç metrekarelik alan kaplayan bu cihazla bir odanın aydınlatılması için gerekli enerji ihtiyacını gece isimleri ile elde etmek mümkün.

Cihaz üzerinde çalışan diğer bir isim olan Los Angeles, California Üniversitesinde araştırmacı malzeme bilimci olan Aaswath Raman cihazın uzak hava istasyonlarında ya da diğer çevre cihazlarında kullanılabileceğini soyluyor. Raman, cihazın aylarca gün ışığı görmeyen kutup bölgelerinde kullanışlı olacağını ifade ediyor.

Kaynak: https://www.sciencenewsforstudents.org/article/device-uses-cold-night-sky-generate-electricity

Yazar: Murat Öz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir