NASA’nın Helikopteri Rover ile Mars’a Gitmeye Hazır

NASA’nın Mars görevinde kullanacağı Rover aracı.

Kızıl gezegene gönderilecek olan Rover (Gezgin) Mars Helikopteri’ne bağlandı.

NASA, Mars Azim Rover’ını 17 Temmuz – 5 Ağustos arası bir tarihte kızıl gezegene gönderecek ve şu anda son hazırlıklarını tamamlıyor.

Bu son aşamaların içerisinde görevinde Rover’a yardımcı olabilmesi için Mars Helikopterini Rover’a bağlamak da var. Geçen hafta NASA ekibinin Rover’ın parçalarını bir araya getirdiğini, testler yaptığını ve tanklarını yakıtla doldurduğunu gördük. Şimdi ise Rover aracı ile birlikte gönderilen Mars Helikopteri’nin gelecekteki uzay görevlerinde insansız hava araçlarının yolunu açacağını söyleyebiliriz.

Mars Helikopteri

Rover aracına eşlik edecek Mars Helikopteri

NASA’nın Mars Azim Rover’ı hedefine doğru yola çıkacağı zaman yaklaşırken, NASA’nın yaptığı açıklamada Rover’ın Mars yüzeyindeki görevi esnasında Mars Helikopteri’nin de etrafında uçacağı söyleniyor.

Geçen yıl NASA, Mars Helikopteri’nin gerçekten kızıl gezegendeki koşullara uçabilmesini sağlayacak bir tasarım yaptı. 1.8 kilogram (4 pound) kütleye sahip helikopter, JPL (Jet İtki Laboratuvarı)’nin uzay simülatöründe Mars koşullarına tabi tutularak test edildi. Ekip, vakum silindiri içerisinde Mars atmosferini ve yerçekimini taklit etmeyi başardı. Bu silindir içerisinde helikopter başarılı bir şekilde yerden yaklaşık beş santimetre yükselerek havada kaldı. Bir dahaki sefere ise aynısını Mars’ta yapacak.

Mars Helikopteri’nin parçaları.

NASA’nın Azim isimli ekibi, helikopteri 6 Nisan’da Rover’a bağladı, veri gönderip, almayı ve Rover’dan elektrik almasını sağladı. Başlangıç aşamasında, helikopter elektriğini Rover’dan alacak, daha sonra ise Jezero Krateri’ne giderken güneş paneli ile elektrik üretmeye başlayacak. Kızıl gezegene indikten sonra, helikopter kendi başına uçmadan önce iki buçuk ay boyunca gezici üzerinde kalacak.

Rover, iniş noktasında 110 metre ilerideki uzaklığa gittikten sonra Mars Helikopteri 30 günlük uçuş testi görevine başlayacak.

NASA kendi internet sitesinde Mars Helikopter’inin çalışma sistematiği, hareketli parçaları, yapılan testler vs. ile ilgili videolara yer verdi. İlgili dökümanları linke tıklayarak inceleyebilirsiniz: https://mars.nasa.gov/technology/helicopter/

Kaynak:

https://interestingengineering.com/nasas-mars-helicopter-is-ready-to-head-to-mars-with-the-perseverance-rover

Yazar: Tekno Kampüs

Tekno Kampüs sitesine içerik sağlayan ekibimizin hazırladığı yazılar paylaşılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir