NASA Heliosfer ’e Sonda Yolluyor

Ajnasa heliosferans yetkilileri, NASA‘nın bilim adamlarının güneş sistemini çevreleyen balonu (heliosfer) daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için 2024’te yeni bir görev başlatacağını söyledi.

Heliosfer;

olarak bilinen ve güneş tarafından oluşturulan bu büyük balon; yüklü güneş parçacıkları ve güneş manyetik alanlardan oluşur. Heliosfer, Dünya’yı ve diğer güneş sistemi gezegenlerini uzay radyasyonundan korumaktadır. Yıldızlararası boşluktan kaynaklanan yüksek enerjili kozmik ışınları bloke etmektedir. Ancak heliosferin sınırları aşılamaz değil. Yıldızlararası Haritalama ve Hızlandırma Sondası (IMAP) adı verilen yeni NASA misyonu, bu korumayı sağlayan, hızlı hareket eden parçacıkları toplayacak ve inceleyecek.

NASA’nın Washington’daki Bilim Misyonu Direktör Yardımcısı Dennis Andrucyk:

1 Haziran Cuma günü yaptığı açıklamada: “Bu sınır, güneşimizin bizi korumak için çok uğraştığı yerdir. IMAP, bu ‘kozmik filtrenin’ nasıl çalıştığına dair anlayışımızı genişletmek için kritik öneme sahiptir. Bu araştırmanın sonuçları, insanları derin uzaya göndermeye çalıştığımız için, Dünyadaki etkilerin dikkate alınmasının çok ötesinde bir noktaya ulaşabilir.” dedi.

heliosfer sınırı

Uzay gemisi, Dünya’ya ilk Lagrange noktası denen yere yaklaşık bir milyon mil (1,5 milyon kilometre) uzaklıkta olacak. Bu sayede sonda, güneş rüzgârı ile dış güneş sistemindeki yıldızlararası ortam arasındaki etkileşimleri izlemek için aletlerinin kullanımının maksimuma çıkmasına izin verecek.

Misyon, uluslararası ve yurtiçi araştırma kuruluşları ve üniversiteler tarafından sağlanan 10 bilimsel aleti taşıyacak ve fırlatma aracının maliyeti hariç 492 milyon dolara mal olacak.

Kaynak:

https://www.space.com/40772-solar-system-bubble-nasa-imap-mission.html

https://www.techsourceint.com/news/nasas-imap-to-study-cosmic-rays-in-heliosphere

Yazar: Osman Veysel Özdemir

Necmettin Erbakan Üniversitesi Uçak Mühendisliği bölümü öğrencisi. Mühendisliğin, dersleri yüksek notlarla geçmekten ibaret olmadığını ve gerekirse aynı dersin 3 kez alınabileceğini savunan adam. Ayrıca bilgisayarlara ve kodlamaya dair özel bir ilgisi var. "Forget Bernoulli Theorem". #NecmettinErbakan #AbbasibnFirnas #MilliGörüş #%0.7 #AGD #UGSAM #AeronauticalEngineer #UçakMühendisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir