Makine Mühendisliği Maaşları Ne Kadar ?

İlkokuldan itibaren gerek öğretmenlerimiz gerekse aile çevremiz ileride meslek seçimi yapacağımız zaman bizim için en önemli kriterin mesleğimizi sevmek olduğunu söylemişlerdi. Bu düşünce kesinlikle doğru bir düşünce ancak günümüz dünyasında sürekli gelişen ve değişen bir ekonomik sistem mevcuttur. Meslek seçimi yaparken her ne kadar parasal nedenler bizim için önemli değil desek de kendimizi kandırmanın bir anlamı yok. Neredeyse nefes almanın bile paralı olduğu günümüz dünyasında para kazanamayacağımız bir sektörde işe girmek ileride büyük problemlere yol açacaktır. Bu nedenle meslek seçiminde en önemli seçim sebebimiz mesleğimizi sevmek ve ek olarak sevdiğimiz mesleğin bize maddi olarak getirisinin ne kadar olacağıdır.Ve şu asla unutulmamalıdır ki her meslekte en yüksek maaşı mesleğini en çok seven kişiler almaktadır. Makine mühendislerinin maaşlarını incelerken iki kategoriye ayıracağız. Bunlardan birincisi kamu sektöründe çalışan makine mühendisleri diğeri ise özel sektörde çalışan makine mühendisleri olacak. Şimdi asıl sorumuza ‘Makine mühendisliği maaşı ne kadar ?‘ geçebiliriz.

makine muhendisligi maasları kapak fotoğrafı

KAMUDA ÇALIŞAN MAKİNE MÜHENDİSİNİN MAAŞI NE KADAR ?

Kamu sektöründe tahmin edeceğiniz üzere makine mühendislerinin maaşları çalıştıkları yıl sayısına ,evli, çocuklu vb. durumlara göre farklılıklar göstermektedir. Ancak işe yeni girmiş bir makine mühendisinin ortalama 2500-3500 TL maaş aldığını söyleyebiliriz. Devlet kadrosunda çalışılan kademeye göre de maaşlar değişebilir. Her sektörde olduğu gibi mesleki tecrübesi fazla olan ve şef düzeyindeki bir makine mühendisi yeni mezun bir makine mühendisinden daha fazla para almaktadır. Kamuda eğitim seviyeniz ne kadar yükselirse aldığınız maaş da o doğrultuda yükselecektir.Ancak şunu belirtmek isterim ki makine mühendislerinin kamuda iş bulmaları oldukça zordur.

makine mühendisliği maaşları

 

ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞAN MAKİNE MÜHENDİSİNİN MAAŞI NE KADAR ?

Eğer makine mühendisi adayı iseniz şunu belirtmek isterim ki çalışacağınız alan büyük ihtimalle özel sektör olacaktır. Maaş konusunda özel sektör kamu sektörüne göre çok daha geniş bir yelpazeye sahiptir. Kamuda yirmi yıl çalışarak ulaşabileceğiniz maaş aralığına özel sektörde beş yılda ulaşabilirsiniz. Makine mühendisliği maaşı belirlenirken en önemli faktör mesleki tecrübeniz ve kendinizi ne kadar geliştirdiğinizdir. Kendini geliştirmek peki nedir bu kendini geliştirmek Makine Mühendisi kendini nasıl geliştirir ? adlı konuya bakarak konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Eğer mesleki olarak kendinizi geliştirirseniz inanınki çalıştığınız firma size bir çek defteri uzatacak ve almak istediğiniz maaşı soracaktır. Özel sektör için yeni mezun bir makine mühendisinin ortalama maaşı 1500-2000 TL arasında değişmektedir. Mesleki tecrübe ve kendini geliştirmeyle doğru orantılı olarak bu oranlar çok uç düzeylere kadar çıkmaktadır.Özel sektörde istediğiniz maaşı alabilirsiniz ancak bu tek bir şarta bağlı oda kendinizi geliştirmekten geçmektedir.Eğer çalıştığınız alan hakkında yeterince bilgi sahibiyseniz aldığınız maaş en az 20000 TL ye kadar çıkabilmektedir.

Yazar: Yusuf Özdemir

Merhaba ben Yusuf Özdemir Tekno Kampüs sitesinin kurucusuyum.Necmettin Erbakan Üniversitesinde Makine mühendisliği okumaktayım.Yazılarımız hakkında yorum yaparak sitemizin daha verimli ve faydalı olması için katkıda bulunabilirsiniz.Yaptığınız yorumlar ve verdiğiniz tavsiyeler için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir