Makine Mühendisinin Öğrencilik Hayatı Nasıl Olmalı ?

Makine Mühendisliği Nedir ?

Makine Mühendisi Kendini Nasıl Geliştirir?

Seriyle ilgili önceki makaleleri de okuduğumuza göre artık makine mühendisinin öğrencilik hayatının nasıl olması gerektiğine geçebiliriz. Konu başlığı her ne kadar makine mühendisliğiyle ilgili olsa da bahsedilenler aslında bütün mühendislik dalları için geçerlidir. Eğitim sistemimizin bizi içine soktuğu zorlu bir maraton sonrası üniversite tercihimizi yaptık ve bir bölüme yerleştik. Bir çoğumuz üniversite tercihini yaptıktan sonra hayatımızın rahatlayacağını düşündük ancak bu bizler için büyük bir yanılgıydı. Çünkü asıl kaygılar üniversite tercihini yaptıktan sonra başlıyor. Yılların verdiği bu yorgunluk ve geçim kaygısı sebebiyle birçok insan doğru tercihleri ve seçimleri yapamayarak başarısızlığa uğruyor.Başarısızlığın sebebi hiçbir zaman tek başına tembellik olmamıştır.Başarısızlığa sebep olan en büyük etken aslında doğru bir çalışma metoduna sahip olunmamasıdır.Eğer başarılı olmak istiyorsak şimdiye kadar kullandığımız metotları ve uygulamaları gözden geçirmeliyiz ve bizim için en doğru olanı tercih etmeliyiz.Makine mühendisliği öğrencisi olarak şunu söylemek istiyorum ki sadece ders çalışarak sıradan bir makine mühendisi olursunuz.Diploma notunuz iş hayatında sizi birkaç adım öne geçirebilir ancak bu sadece ilk yıllar için geçerlidir.Benim bakış açıma göre iyi bir mühendis bir sorunla karşılaştığı zaman onu en basit şekilde çözebilen insandır.Mühendislik sadece hesaplama yapmak değil aynı zamanda sorunlara akılcı bir yaklaşımla çözüm getirebilmek demektir.Şimdiye kadar hep olması gerekenlerden bahsettik peki bunları nasıl başaracağız ?

Konumuzu anlatırken biz 4 yıllık mühendislik programlarını ele alacağız.Mühendislik programlarına genel itibariyle bakıldığında ilk 2 yıl temel matematik ve fizik problemlerinin ele alındığını görmekteyiz.Üçüncü yıldan itibaren ise daha çok alan derslerine ağırlık verilmektedir.Bunu aşağıda verilen Yıldız Teknik Üniversitesi’ne ait ders programına göz atarak inceleyebilirsiniz.

YTÜ MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ EĞİTİM PLANI

yildiz teknik universitesi ders programi yildiz teknik universitesi ders programi yildiz teknik universitesi ders programi yildiz teknik universitesi ders programi

YTÜ eğitim planı sadece tabloda verilenlerle sınırlı değildir.YTÜ Makine Mühendisliği ders içeriklerinin tamamını görmek için tıklayınız.

YTÜ Makine Mühendisliği ders içeriklerine  göz attığımız zaman 3. yıldan itibaren alan derslerinin başladığını görmekteyiz. Lisans programında temel düzeyde alan dersleri işlenmektedir yani sadece okul dersleri mühendis olmanız için yetmeyecektir. Lisans programında aldığınız dersler sizin ufkunuzu açacaktır bu sayede hangi alanda çalışmak istediğinize karar vereceksiniz. Alan seçimini yaptıktan sonra yüksek lisans yapabilir ve seçtiğiniz alanda daha yetkin bir hale gelebilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda makine mühendisliği alan seçimi konusuna değineceğiz.

Bölüm 2 : Makine Mühendisliği Alan SeçimiYazar: Yusuf Özdemir

Merhaba ben Yusuf Özdemir Tekno Kampüs sitesinin kurucusuyum.Necmettin Erbakan Üniversitesinde Makine mühendisliği okumaktayım.Yazılarımız hakkında yorum yaparak sitemizin daha verimli ve faydalı olması için katkıda bulunabilirsiniz.Yaptığınız yorumlar ve verdiğiniz tavsiyeler için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir