Makine Mühendisi Kendini Nasıl Geliştirir?

Bu yazımızda makine mühendisi kendini nasıl geliştirir? sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Her alanda olduğu gibi makine mühendisliği alanında da ülkemizde binlerce mezun bulunmaktadır. Eğer tam donanımlı bir makine mühendisi olmazsak bu kadar mezun arasından sıyrılmamız oldukça zor olacaktır. Bu sebeple gerek öğrencilik hayatımız gerekse iş hayatımız boyunca sürekli kendimizi geliştirmek ve güncel tutmak zorundayız. Gelişen ve değişen teknolojiyi takip edip ayak uydurmamız gerekiyor.Peki makine mühendisliği alanında kendimizi nasıl geliştirebiliriz? Bu sorunun cevabını verebilmek için öncelikle makine mühendisliğinin ne olduğunu bilmemiz gerekiyor.Makine Mühendisliği Nedir ? başlıklı makalemize göz atarak makine mühendisliğinin ne olduğu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

makine muhendisi kendini nasıl geliştirir

Kendini Geliştirmek Nedir ?

Eğitim ailede başlar ve okul ile devam eder.Her şeyden önce şunu belirtmek istiyorum mesleğiniz her ne olursa olsun çok çalışarak mesleğinizi en iyi şekilde icra edebilirsiniz.Ancak bizlerin hedefi sadece mesleğimizi en iyi şekilde yapmak ve çok para kazanmak olmamalıdır.Her şeyden öte insanlara faydalı bir birey olmak için çabalamalıyız.Gün geçtikçe toplumuzun ahlaki yapısı bozuluyor.İnsanları önemsemeyen ve çevresindeki olaylara tepkisiz kalan bananeci bir zihniyet doğuyor.Mesleğinizi en iyi şekilde icra edebilir ve yüksek bir makamda da bulunabilirsiniz ancak kendinizden başkasını düşünmüyorsanız bu sizi koca bir sıfır yapar.Önceliğimiz mesleğimizi en iyi şekilde yapmak değil mesleğimizi insanlara faydalı en iyi şekilde yapmak olmalıdır bu ikisi arasındaki fark oldukça büyüktür.Makine mühendisliği alanında en büyük sorun kalifiye eleman yetişmemesidir. İş ilanlarına göz atacak olursanız hepsinde kalifiye eleman arandığı belirtilmektedir.Üniversite seçimi yaparken düşük bir sıralamaya sahip olabilirsiniz ancak bu her şeyin bittiği anlamına gelmez.Üniversite seçimi sizi sadece birkaç adım geriye atacaktır bu açığı kendinizi geliştirerek kapatabilirsiniz. İstediğiniz kişi olma yolunda önünüzde sadece bir engel var oda sizsiniz.

makine muhendisi kendini nasıl geliştirir nasıl

 

Son olarak bir örnek vermek istiyorum Mimar Sinan bundan yüzlerce yıl önce yaşamasına rağmen günümüz dünyasında adından hala daha söz ettirmektedir.Şuan bulunan bilgisayar teknolojilerine rağmen Mimar Sinan’ın eserleri hala daha eşsizliğini korumaktadır. Bunun sebebini incelediğimiz zaman gözümüze bir şey çarpıyor. Mimar Sinan’ın her zaman insanlara faydalı olmak için mesleğini en iyi şekilde yapmaya çalıştığını görüyoruz. Onun için mesleği sadece bir gelir kaynağı değildi aynı zamanda bir hobiydi.Olaylara farklı bir bakış açısıyla baktığımız zaman 1500’lü yıllarda Mimar Sinan’ın eserlerinin yapılması bizlere imkansız geliyor.Ancak o hedeflediği yolda hiçbir engel tanımadı sürekli öğrenmeye ve kendini geliştirmeye devam etti.İnanırsak güzel şeyler başarabileceğimizi bize en iyi gösteren örneklerden sadece bir tanesidir Mimar Sinan.

Bu konu ayrıntılı bir konu olduğu için ve siz değerli takipçilerimizin daha iyi anlayabilmesi için bu yazıyı bir kaç farklı bölüme ayırdım.

 

Bölüm 1 : Makine Mühendisinin Öğrencilik Hayatı Nasıl Olmalı ?

Bölüm 2 : Makine Mühendisliği Alan Seçimi

Bölüm 3 : Yeni Mezun Makine Mühendisleri

 

 

 

 Yazar: Yusuf Özdemir

Merhaba ben Yusuf Özdemir Tekno Kampüs sitesinin kurucusuyum.Necmettin Erbakan Üniversitesinde Makine mühendisliği okumaktayım.Yazılarımız hakkında yorum yaparak sitemizin daha verimli ve faydalı olması için katkıda bulunabilirsiniz.Yaptığınız yorumlar ve verdiğiniz tavsiyeler için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir