Makine Mühendisliği Nedir ?

Üniversite sınavlarına hazırlanan makine mühendisliği bölümünü seçmeyi düşünen öğrenciler için ve makine mühendisliği hakkında bilgi almak isteyen bireyler için bu bölümdeki yazımızda makine mühendisliğinin ne olduğu hakkında bilgi vereceğiz.

Makine mühendisliğinin ne olduğuna geçmeden önce kısaca makinenin ne olduğuyla ilgili bilgi edinmemiz gerekiyor.

MAKİNE NEDİR ?

Makine , herhangi bir enerji türünü başka bir enerjiye dönüştürmek belli bir güçten yararlanarak bir işi yapmak için dişliler, yataklar ve kayışlar gibi çeşitli makine elemanlarından oluşan düzeneklere verilen addır.Makinenin tanımını kısaca yapacak olursak insan yada hayvan gücüyle yapılan işlerin daha kısa zamanda ve daha az güç harcanarak yapılmasını sağlayan araçlara makine denir.Artık makinenin tanımını da bildiğimize göre makine mühendisliğinin ne olduğuna geçebiliriz.

makine mühendisliği.
Makine Mühendisliği Maaşları Ne Kadar ?

MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ NEDİR ?

Makine mühendisliğinin adını gün içerisinde birçok defa duymamıza rağmen biri çıkıp da nedir bu makine mühendisliği dediğinde herkes gibi bizde donup kalıyoruz ve hatta bazı insanlar makine mühendisi işte ya makinelerle uğraşır televizyon,ütü,fırın falan tamir eder demektedir. Bu söylem kesinlikle makine mühendisleri için bir hakaret sayılmaktadır.Siz siz olun bir makine mühendisine bizim televizyonu,fırını tamir et tarzında bir söylemde bulunmayın çok ters bir tepkiyle karşılaşabilirsiniz. Bu metni okuduktan sonra artık makine mühendisliğinin ne olduğunun kafanızda net bir şekilde oturacağına eminim.Bu soruya insanların cevap verememelerinin temel nedeni makine mühendislerinin aklınıza gelebilecek her alanda çalışmalarından kaynaklanmaktadır. Çünkü her makinenin bilimi ayrı bir uzmanlık gerektirmektedir ve bir makine mühendisinin tüm bu alanlarda uzmanlaşması için gereken süre bir insanın ömründen onlarca kat daha fazladır. Sizinde anlayacağınız üzere makine mühendisliği o kadar geniş bir alana sahip ki biri çıkıp bu uçsuz bucaksız deniz için sadece makine mühendisi dediğinde insana çok komik geliyor.Bundan dolayıdır ki makine mühendisi ne iş yapar dendiğinde kimse buna cevap veremiyor.

makine muhendisi nedir

Günlük hayatımızda işlerimizi kolaylaştıran her alet bir makinedir ve dünyadaki bütün makineleri göz önüne aldığımızda bunları tasarlayacak mühendislere ihtiyaç vardır işte bu mühendisler makine mühendisleridir. Ama adamın biri tutup da hidrolik makineler alanında kendini geliştirmiş bir makine mühendisine bizim televizyonu tamir et dediğinde işte o zaman mühendis o adamı boru anahtarıyla kovalamaktadır. Bu kadar uzun tuttuğum için üzgünüm ancak kafanızda sadece makine mühendisi diye bir mesleğin olmadığını bu mühendisliğin bütün mühendisliklerin temeli olduğunu göstermek istedim. Bundan yıllar önce bilgisayar  mühendisliği,uçak mühendisliği,otomotiv mühendisliği vb. mühendisliklerin hepsi makine mühendisliği tanımının içinde yer almaktaydı daha sonra bu alanların her biri için ayrı ayrı uzmanlaşmak gerektiği anlaşıldı ve makine mühendisliği çatısı altından çıkarıldılar. Günümüzde hala daha makine mühendisliği adı altında ayrı ayrı uzmanlaşılması gereken alanlar bulunmakta bunlara en basit örnek hidrolik sistemlerdir.Gelecekte hidrolik sistemler mühendisliği diye bir mühendislik alanı açılacağından eminim.


Bütün bunları şöyle basit bir örnekle açıklayacak olursak sanırım yanlış olmaz.Düşünün ki bir adam var ve bu adam kalp hastası ardından bir hastaneye gidiyor ve burada bir göz doktoruna ben kalp hastasıyım beni tedavi eder misiniz diyor.Eminim ki doktor onu boru anahtarıyla olmasa da steteskobu ile kovalayacaktır.Yani anlayacağınız tıp okuyorum demekle makine mühendisliği okuyorum demek arasında pek de bir fark bulunmamaktadır.İkisi de uçsuz bucaksız bir deniz ve tek bir alanda dahi tam manasıyla uzmanlaşmak yıllar alıyorken bir insandan bütün alanlarda uzmanlaşmasını beklemek bir o kadar abes kaçmaktadır.Bu yazımızda makine mühendisliği nedir? sorusunu sizleri eğlendirecek bir şekilde cevaplamaya çalıştık eğer beğendiyseniz ve buna benzer yazıları görmek istiyorsanız sitemizdeki diğer içeriklere göz atabirsiniz.

Yazar: Yusuf Özdemir

Merhaba ben Yusuf Özdemir Tekno Kampüs sitesinin kurucusuyum.Necmettin Erbakan Üniversitesinde Makine mühendisliği okumaktayım.Yazılarımız hakkında yorum yaparak sitemizin daha verimli ve faydalı olması için katkıda bulunabilirsiniz.Yaptığınız yorumlar ve verdiğiniz tavsiyeler için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir