İronik Teknoloji: Karbondioksit ile Yakıt Üretmek

Yakıtın geleceği için ümit vadeden; hammaddeyi, topraktaki azalan fosil bazlı rezervlerden değil, fakat havadaki bol miktarda karbondioksit alarak üretmek gibi bir düşünceyle karşı karşıyayız. Kanadalı bir firmada çalışan mühendisler, tam olarak bunu yapmak için ölçeklenebilir ve uygun maliyetli bir yol buldular. Bu yol mevcut ulaşım araçlarına asgari düzeyde zarar vererek, ulaşım araçlarının oluşturduğu karbon ayak izinde ciddi düşüşler gösterebilir.

Dev Fanlar ile Karbondioksit Çekmek

havadan karbondioksit üretmek

Karbondioksit, doğrudan hava yakalama teknolojisi ile hasat edilecek ve dev fanlar ortam havasını karbondioksiti alıp toplayan sulu bir çözelti ile temas edecek şekilde çekecek. Devam eden ısıtma ve kimyasal reaksiyonlar, CO2’nin ayıklanmasına ve yakıt yapmak için bir karbon kaynağı olarak kullanılmasına izin verir. Hatta gelecekte kullanılmak üzere depolanmasına da izin verebilir. David Keith’in araştırmasına göre karbon ve nötr-hidrokarbonların üretimini mümkün kılar. Bu da rüzgar veya güneş gibi düşük maliyetli, karbon içermeyen güç kaynakları almanın ve bunları ulaştırma sektörünün dekarbonize edilebilen yakıtlara yönlendirilmesinin bir yoludur.

Carbon Engineering

capture solution

David Keith, Harvard Üniversitesi’nde uygulamalı fizik ve kamu politikası profesörüdür. Aynı zamanda Kanadalı CO2 yakalama ve temiz yakıt kuruluşu olan Carbon Engineering’in kurucusu ve baş bilim adamıdır. O ve meslektaşları, etkili bir ölçekte doğrudan hava yakalamanın gerçekleştirilmesinin, yakalanan her ton karbondioksit için kabaca 94-142 $ ‘a mal olacağını iddia ediyorlar. Bu, teorik analizlerde ton başına 1000 $’ a kadar çıkmış olan tahminlere göre çok düşük bir rakam. Bu haber, hem maliyet hem de rüzgar ve güneş kaynaklarından elektrik üretiminin süreksiz olduğu gerçeği yüzünden ikinci planda kalan yenilenebilir enerji sistemine entegre etme olasılığı yönünden çok önemli.

Benzin, dizel ve jet yakıtları

water air solution

“Bu enerjiyi, büyük güneş enerjisi ve rüzgar tesislerinden karbondioksiti ucuza geri kazanıp yeni yakıtlara dönüştürmek için alabiliriz.” diye açıklayan Keith, mevcut dağıtım ve ulaşım yapısı ile uyumlu benzin, dizel ve jet yakıtlardan bahsediyor.
“100 yıllık pratik mühendislik ve maliyet analizinden sonra, havadan karbondioksit yakalama çok ucuz bir çözüm olmayabilir. Ancak yakın gelecekte karbon-nötr yakıtların üretilmesi ve uzun vaded karbonun giderek ortadan kaldırılması için uygulanabilir ve üretilebilir bir teknoloji olduğunu güvenle söyleyebiliriz.” David Keith.

Kaynak:

https://spectrum.ieee.org/energywise/energy/environment/capturing-carbon-dioxide-from-air-could-be-done-for-100-a-ton

Yazar: Osman Veysel Özdemir

Necmettin Erbakan Üniversitesi Uçak Mühendisliği bölümü öğrencisi. Mühendisliğin, dersleri yüksek notlarla geçmekten ibaret olmadığını ve gerekirse aynı dersin 3 kez alınabileceğini savunan adam. Ayrıca bilgisayarlara ve kodlamaya dair özel bir ilgisi var. "Forget Bernoulli Theorem". #NecmettinErbakan #AbbasibnFirnas #MilliGörüş #%0.7 #AGD #UGSAM #AeronauticalEngineer #UçakMühendisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir