Havacılık Tarihi – 1

Havacılık tarihi ile ilgili çeşitli bilgiler vereceğimiz bu yazı iki kısımdan oluşmaktadır. İlk olarak Dünya’da Havacılık Tarihi’ni inceleyeceğiz ardından ise Türkiye’de Havacılık Tarihi hakkında çeşitli bilgiler vereceğiz.

1-)Dünya’da Havacılık Tarihi

Uçabilen ilk alet bilindiği kadarıyla uçurtmalardır. Uçurtmanın anavatanı kesin olarak bilinmemekle birlikte milattan önce Çin’de yaygın olarak kullanılmaktaydı.

Tarihî kaynaklar Müslüman alim Endülüslü Abbas ibn Firnas’ın uzun çalışmalar sonucunda bir alet yaptığını, üzerine kumaş geçirip kanat yerine büyük kuş tüyleri taktığını ve bu âleti çalıştırarak havalanıp uçtuğunu kaydeder. Üstelik havada uzun süre kuşlar gibi süzüldüğünü, daha sonra da yavaşça yere indiğini naklederler. 875′te Abbas ibn Firnas bir planör icat etti ve bu planör ile birlikte bir kuleden aşağı atlayarak uçuşunu gerçekleştirdi. Uçuş büyük oranda başarılı idi ve kalabalık bir insan grubu tarafından izlendi. Ancak, inişi biraz sert oldu, sırtını incitti. Planörün kuyruk kısmında yeterli önlem alınmadığı söylendi, manevra için kuyruğu yeterince iyi tasarlamamıştı.

havacilik tarihi abbas ibn firnas

Prof. Dr. P. K. Hitti, bu konuya yer verdiği “Siyasî ve Kültürel İslâm Tarihi” eserinin 3. cildinin 951. sahifesinde şu açıklamayı yapar: “İbn-i Firnas, insanın uçması konusunda ilk ilmî ve pratik teşebbüsü yapan kimse olarak bilinmektedir.”

Prof. Dr. Osman Turan ise İbn-i Firnas’ın İslâm medeniyetinde modern havacılığın öncüsü olduğunu dile getirdikten sonra şöyle bir tesbiti de ilâve etmektedir: Daha doğrusu şu dünya tarihinde ilk defa uçmayı gerçekleştiren, uçak yapan bir Müslümandır.


Abbas ibn Firnas’ın bu başarısı Batı’da uçak yapıp uçmayı başaran Wright Kardeşler’den tamı tamına 1023 yıl öncesine rastlamaktadır. İlk kullanılabilir hava taşıtı ise, 1783’te icat edilen sıcak hava balonudur. 19. yy’da İngiliz bilim adamı George Cayley, yay tipi uçurtmalardan bir hava aracı üretti. 1853’te ise insanlı planör uçuşu kayıtlara geçti. Thrust ve lift kuvvetlerinin anlaşılması, insanoğlunun tarih öncesi çağlardan beri saplanıp kaldığı kanat çırpma düşüncesinden sıyrılmasını sağladı. 1890’larda Alman Otto Lilienthal, bugünkü yelken kanata benzer bir uçurtma ile süzülen ilk insan oldu.

İlk Başarılı Zeplin Uçuşu

Başarısız birkaç denemeden sonra ilk başarılı zeplin 1852 yılında Fransız Henri Giffard tarafından üretildi. Birçok başarılı uçuşa rağmen zeplinler masraflı, yavaş ve hava şartlarından çok etkilenen bir taşıt olması nedeniyle 1930’larda terkedilmeye başlandı. 1937’deki Hindenburg faciası gibi önemli bazı kazalardan sonra ticari kullanımı 1940’larda tamamen durduruldu.

ilk zeplin

18 Ağustos 1871 yılında Alphonse Pénaud, ilk defa yapısal dengeli model uçağı Tuileries Gardens’ı, Paris’te Société de Navigation Aérienne kurumu gözetiminde 11 saniyede 40 m uçurarak havacılık da yeni bir çığır açmıştı. “Planophore” adını verdiği bu model uçak, tarihte ilk yapısal dengeli uçaktır. Buna benzer bir oyuncak, Wright kardeşlerin çocukken çok ilgilerini çekmişti.

1891’de ilk Aerodrome model uçak ile denemelere başlayan Samuel P. Langley, dört senelik çalışmalarının sonunda, buhar gücü ile çalışan Aerodrome No.V’in 30 m yükselerek 1006 m yol katetmesini sağlamıştır. Sürati ise saatte 32 km idi. Bir sonraki modeli Aerodrome No.VI ise Kasım 1896’da bu sefer 1280 m uçmuş ve 1 dk’dan fazla havada kalmıştır. Bu pilotsuz uçuşlar ABD Savaş Bakanlığı ($50,000) ve Smithsonian Enstitüsü ($20,000) tarafından, pilotlu uçuş için desteklenmişti.Wright Kardeşler

Ohio, Dayton’lu iki bisiklet ustası olan Wilbur ve Orville Wright, 1890’da kuşların nasıl uçtuklarını incelemeye başladılar. Bilimsel eserlerde ve eski insanların deneyimleri arasında kendi işlerine yarayacak hiçbir şey bulamadılar. Bunun üzerine Berlin yakınlarındaki bir tepe üstünden planörle uçuş denemeleri yapan ve bu konuda çok dikkatli notlar tutan Alman mühendisi Otto Lilienthal’in çalışmalarını inceleyerek işe başladılar.

Wilbur ve Orville Wright liseden sonra yüksek bir okulda gitmemişlerdi. Böyle bir eğitim almadıkları için uçma alanındaki çalışmalarını model uçaklar, uçurtmalar, insan taşıyan planörler ile yaptıkları yüzlerce deney sayesinde ilerlettiler. Havacılıktaki gelişmelerden ülke olarak geri kalmamak için, Smithsonian Enstitüsü – ABD, Lilienthal’in Lift & Drag tablosu ile birlikte Wenham ve John Browning’in 1871’deki rüzgar tüneli çalışmasını daha 1895 yılında Wright kardeşlere vermişti.

Lilienthal’ın  planörünün bir kuşu andırmasının sebebi kuşları çok fazla incelemesiydi. Lilienthal uçabilecek bir uçağın havayla temas halinde olan sabit bir kanadı olması gerektiğini gösterdi. Kararlı bir uçuşu gerçekleştirebilmek için gerekli kontrol sadece böyle bir kanat tarafından sağlanabilirdi ve bu konuda Wright kardeşler Lilienthal’ın çalışmalarını esas aldılar.

gustav weisskopf

Amerika Birleşik Devletleri’nde tek kanatlı ve buhar motorlu havadan ağır uçan ilk pervaneli uçak, Alman Gustav Weisskopf tarafından Nisan 1899 da Pittsburgh, Pennsylvania sonra 14 Ağustos 1901’de Bridgeport Connecticut, daha sonra da 17 Ocak 1902 de 11,300 m’lik Connecticut uçuşu ile başlamıştı. Gustav Weiskoff  ABD vatandaşı olmamakta ısrar ettiğinden, Smithsonian Enstitüsü Wright Kardeşleri desteklemeye devam etti.

17 Aralık 1903 günü North Carolina Eyaleti’nin Kitty Hawk kasabasına 8 km mesafede bulunan Kill Devil Hills’de Wright Kardeşler tarafından uçakla gerçekleştirilen insanlı uçuş; Orville Wright’in kumandasındaki uçağın yere değmemesi için kanadın ucunu tutan Wilbur Wright’in onu bıraktığı anda ABD devlet sahil kurtarma elemanı John T. Daniels tarafından kayda alındı.

wright kardeşler

Kronoloji

havacılık kronoloji

Havacılık bu aşamadan sonra hızlı bir şekilde gelişmeye başladı çünkü insanlar uçabilen taşıtların her alanda kolaylık ve üstünlük sağlayabileceğini açık bir şekilde görmüş oldular. Türkiye’de Havacılık Tarihi konusunu işleyeceğim yazıma tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Kaynak:

http://www.wikipedia.org

http://www.belgeci.com/

http://bilimdunya.blogspot.com.tr/

http://www.nkfu.com/

http://www.renklinot.com/Yazar: Osman Veysel Özdemir

Necmettin Erbakan Üniversitesi Uçak Mühendisliği bölümü öğrencisi. Mühendisliğin, dersleri yüksek notlarla geçmekten ibaret olmadığını ve gerekirse aynı dersin 3 kez alınabileceğini savunan adam. Ayrıca bilgisayarlara ve kodlamaya dair özel bir ilgisi var. "Forget Bernoulli Theorem". #NecmettinErbakan #AbbasibnFirnas #MilliGörüş #%0.7 #AGD #UGSAM #AeronauticalEngineer #UçakMühendisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir