Geleceğe Bakış: Bir Bilgisayar Nasıl Görür?

Bir bilgisayar nasıl görür? Robotlar, cep telefonları ya da bilgisayarlar, insanlar dünyayı nasıl göreceklerini tasarlamadan ya da neyi öğrenmeleri gerektiğini tanımlamadan göremezler.

yapay zeka
Şekil 1: Robot görüsü.

Matematikçi Profesör Robyn Owens bilgisayarlı görü alanında çalışan insanlardan biri. Bilgisayarlı görü ve insan makine arasındaki etkileşim aktarımı üzerinde yıllarca çalıştı. Bu alana ve bilime yaptığı katkılardan dolayı 2020’de Avustralya Bilim Akademisi’ne seçildi.

“Bu, insan görüşünü anlamak için psikofizikçilerle çalışmayı ve makine görüsü ile neyin mümkün olduğunu anlamak için bilgisayar bilimcileriyle çalışmayı içeriyor” diyor.

En önemlisi, Owens, robotların ve makinelerin görüntüleri nasıl görebileceğine ve yorumlayabileceğine ilişkin bir çerçeve oluşturdu.

Uçlarda Çalışmak

İnsan gözü bilinçsizce, üç boyutlu nesneleri iki boyutlu bir formatta çok verimli bir şekilde yorumlar. Bakış alanımızda gözün algıladığı ışık bilgisi optik sinirler aracılığıyla beyne gönderilir ve burada görsel kortekste yorumlanır. Görsel kortekste, kenarlar, renk farklılaşması, çizgiler ve boşluk hakkında belirli bilgi parçalarını iletmek için uzmanlaşmış çeşitli sinir hücresi parçaları vardır.

Owens’ın geliştirdiği, faz uyumu olarak bilinen çerçeve, bilgisayarların insan gözünden ilham alarak görüntülerdeki nesnelerin kenarlarını ve köşelerini tanımlaması için daha iyi yollar bulmakla ilgilidir. Önceden, bilgisayarlar görüntülerde keskin yoğunluk değişiklikleri aramak için kodlanmıştı, ancak Owens’ın modeli, çoğu insanın sıralı görüntü parçalarını ilk önce fark ettiğine dair kanıtlardan esinlenerek sıralı desenleri araştırmanın bir yolunu buldu.

“Faz uyumu, sinyali yerel olarak parçalayan geleneksel yaklaşımdan ziyade, bu özelliklerin basit dalga formlarından nasıl oluşturulabileceğine dayanıyor” diyor.

bilgisayarlı görü
Şekil 2: (1) farklı kontrastlarda basit bir test görüntüsü; (2) basit gradyan bazlı kenar detektörünün çıktısı; (3) kontrast veya ton farklılıklarından etkilenmeyen tek tip çizgiler gösteren faz uyuşma detektörünün çıktısı.

Bilgisayarlı Görü

Bilgisayar görüsü alanındaki bu çalışma o zamanlar tamamen teorik olmasına rağmen, şimdi birçok pratik uygulamaya sahiptir. Owens, “Bu fikirler, yüz tanıma için en son teknolojiye sahip algoritmalar oluşturmak için daha da geliştirildi, şimdi mobil cihazlara gömüldü ve gözetim ve güvenlik sistemlerinde yaygın bir şekilde kullanıldı,” dedi.

İnsan yürüyüşlerini tanıma, işaret dilini anlama, tıbbi uygulamalar gibi farklı insan davranışlarını denemek ve anlamak için de kullanılmıştır.

“Genel olarak, araştırmalarım insanlar ve makineler arasında kesintisiz bir etkileşimi ilerletmeye küçük bir şekilde katkıda bulundu, böylece bir gün AI, Yapay Zeka yerine Yardımlı Zeka anlamına gelecektir” diyor.

“Bence bilim, insani gelişmedeki son dönemdeki büyük devrimlerin çoğunun ön saflarında yer aldı. Önemlidir çünkü insanların refahını artırabilir. Çevremizdeki dünyayı değiştirebilir. Dünyayı çok daha iyi bir yer haline getirebilir. ” diyor.

Bilgisayar görüsü yapay zeka uygulamaları içerisinde etkin olarak kullanılan ve çok fazla uygulama alanı olan bir çalışma alanı ve gün geçtikçe daha çok karşılaşmaya başlayacağımız düşünülmektedir.

Kaynak:

https://www.science.org.au/curious/technology-future/vision-future

Yazar: Tekno Kampüs

Tekno Kampüs sitesine içerik sağlayan ekibimizin hazırladığı yazılar paylaşılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir