FRONT-END DEVELOPER NE İŞ YAPAR?

  Son zamanlarda yazılım dünyasının geniş kitlelere hitap etmesiyle birlikte bu sektördeki meslek alanlarının insanların ilgisini çekmesi kaçınılmaz bir hal aldı. Merak edip araştıran insanların karşına çıkan ilk çalışma alanlarından biri de “Web Development” (Web site geliştirme). Front-End Developer dediğimiz kişiler bu alanda hizmet veren yazılımcılara denir. Gelin hep beraber irdeleyelim.

FRONT-END DEVELOPER NE İŞ YAPAR? Teknokampüs görseli bir

  Front-End Developer’ın Türkçe karşılığını Ön Yüz Geliştiricisi olarak kullanabiliriz. Peki neden herhangi bir uygulamanın veya sitenin ön yüz geliştiricisi olsun? Biraz bundan bahsedelim.

  Herhangi bir uygulama ya da sitenin genel tanımıyla iki tarafı olur biri Ön Yüz (Front-End) diğeri ise Arka Yüz (Back-End). Back-End tarafı sitenin daha çok bilgisayar ile server arasındaki bağlantıyı kurmak ve bunları gerektiğinde kullanabilmek gibi yazılım işleri yapar.

  Front-End tarafı ise daha çok sitenin kullanıcı ile olan bağını kurmakla görevlidir. Herhangi bir siteye girdiğimizi varsayalım. İlk girdiğimizde gördüğümüz görseller, butonlar, slider’lar vb.  görsel elementler genellikle Front-End Developer tarafından yapılmıştır.

Kısacası Front-End Developer bir sitenin iskelet yapısını oluşturur diyebiliriz. Bu yapıyı oluştururken kullanılan üç tane temel yazılım dili vardır. Bunlar HTML, CSS, JS  dilleridir.

FRONT-END DEVELOPER NE İŞ YAPAR? Teknokampüs görseli iki

  Kısaca bahsetmek gerekirse HTML (Hyper Text Markup Language) herhangi bir uygulamanın veya web sitesinin iskeletini oluşturan “Metin İşaretleme Dili” dir. Metin işaretleme dili olarak belirtmemizin sebebi HTML kullanılarak tek başına çalışan bir site, uygulama oluşturulamaz. Ancak bu dili yorumlayabilecek programlar vasıtasıyla istediğiniz bir siteyi ya da uygulamayı oluşturabilirsiniz.Html kullanarak herhangi bir web sitesinde form, tablo vb. yapılar oluşturabilirsiniz.

FRONT-END DEVELOPER NE İŞ YAPAR? Teknokampüs görseli uc

  Bir diğer kullanılan işaretleme dili ise CSS (Cascading Style Sheets). Bu dilin işlevi ise HTML üzerinde kullanılan yapıların formatlarının biçimlendirilmesidir. CSS ile bir yazının şeklini, rengini, Font’unu değiştirebilir. Site üzerinde animasyonlar hazırlayabilirsiniz. CSS’i insan bedeninin kas sistemi olarak düşünebiliriz. İskelet yapısını ayakta tutar ve biçimlenmesini sağlar.

FRONT-END DEVELOPER NE İŞ YAPAR? Teknokampüs görseli dort

   Son yazılım dili ise JS (Javascript). Bu dil sitemizin kullanıcı ile olan etkileşimini temsil eder. Verilerin alınması, işlenmesi, Back-End tarafına iletilmesi gibi işlemlerin yapılmasında büyük rol oynar. İnsan yapısına benzettiğimizde ise İnsan vücudunun son hali olarak düşünebiliriz.

   Kısacası bir Front-End Developer sitenin iskeletinin oluşturulmasında, biçimlendirilmesinde ve müşteri ile etkileşiminde rol oynar.

  Reklam Ajansları, yazılım firmaları vb. iş yerleri bu meslek için çalışma alanı olarak sayılabilir.

   Yazılım dillerini hakkında daha ayrıntılı bir şekilde başka bir yazıda inceleyebiliriz. Eğer yukarıda yazanların haricinde merak ettiğiniz başka şeyler de varsa, aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz.

   Keyifli okumalar 🙂

Yazar: Ozan Zeytünlü

Teknoloji dünyasını takip etmeyi, okumayı ve paylaşmayı seven biri.

6 thoughts on “FRONT-END DEVELOPER NE İŞ YAPAR?

  Simge

  (4 Haziran 2020 - 15:20)

  Bu yazı meslek seçimi yapmaya hazırlanan öğrenciler için çok yararlı olmuş. Emeğiniz için teşekkür ederim.👏

   Ozan Zeytünlü

   (4 Haziran 2020 - 16:40)

   Beğenmenize sevindim. Değerli yorumunuz için ben teşekkür ederim 🙂

  Tuğba

  (4 Haziran 2020 - 15:33)

  Merak ettiğim ve araştırmak istediğim bir konuydu. Açıklamalarınız için teşekkürler. Bu tarz yazılarınızın devamı varsa lütfen bilgilendirme yapar mısınız ?

   Ozan Zeytünlü

   (4 Haziran 2020 - 16:42)

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Sitemizi takip ederek bu tarz yazılarımızın devamını takip edebilirsiniz 🙂

  Emine Çiftçi

  (4 Haziran 2020 - 15:38)

  Çok bilgilendirici bir yazı olmuş.Faydalandıydı,teşekkürler👏🏻👏🏻

  Ozan Zeytünlü

  (4 Haziran 2020 - 16:45)

  Yazımızı faydalı bulmanız bizi çok sevindirdi. Yorumunuz için teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir