Francis Türbini

Francis Türbini nedir? sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Francis Türbinleri denildiği zaman akla ilk gelen isim hiç şüphe yok ki James B. Francis’dir. Tarih sahnesine baktığımız zaman su çarklarının sürekli olarak güç üretmek için kullanıldığını görmekteyiz.Fakat su çarkları yapı itibariyle çok verimsizdi. Bunun üzerine James B. Francis  türbinler üzerinde çeşitli çalışmalar yapmaya başladı ve günümüzde hala daha kullanılan Francis Türbinleri‘nin temel projelerini ortaya çıkardı.

James B. Francis

James B. Francis

Francis Türbini’nin Gelişim Süreci

Francis türbinleri iç akış reaksiyon türbinleri sınıfına dahildir. Türbin sınıflarını ve çeşitlerini bilmiyorsanız konuyla ilgili makalemize Türbin Ve Türbin Çeşitleri‘ne göz atabilirsiniz. Ayrıca  Francis Türbinleri radyal ve eksenel akışı birlikte barındırmaktadır. Dünya genelinde kullanım oranlarına bakıldığı zaman en çok tercih edilen hidrolik türbin olduğu görülmektedir.James B. Francis’den önce çeşitli türbin çalışmları yapılmış ancak verimlilik en fazla % 80 oranlarına çıkarılabilmiştir. James B. Francis yaptığı çalışmalar sonucu türbin verimini %90 seviyelerine ulaştırmayı başarmıştır. Bu başarıyı yakalamasını sağlayan en büyük etken ise grafiksel ve matematiksel bilgilerini birleştirip Francis Türbinleri’ni geliştirmek için kullanmaya çalışması olmuştur.Francis izlediği metodlar ve bilimsel veriler sayesinde türbinlerde meydana gelen en büyük problemi yani verimsizliği en aza indirgemiştir.

francis türbini

Francis Türbini Çalışma Prensibi

Francis Türbinleri incelendiği zaman göze çarpan ilk şey çark yapısıdır.Belirli bir eğime sahip bıçaklar birleşerek türbin çarkını oluşturmaktadır.Radyal olarak giren su çarktan eksenel olarak çıkmaktadır.Su çark bıçakları üzerindeki yolu takip ederken bıçak yapısı sayesinde bir tarafta basıncı düşürürken diğer tarafta basıncı arttırmaktadır.Ekstra olarak suyun çıkış yaptığı noktalara bakıldığı zaman çark bıçaklarının kova şeklinde olduğu görülmektedir.Akışkan bıçaklar üzerinden akarken hem kinetik enerji hemde basınç enerjisi düşmektedir.Su çark bıçaklarına temas ettiğinde bıçakların bu özellikleri sayesinde çark çok daha verimli bir biçimde dönebilmektedir.

türbin çarkı olarak kullanılacak

                            ÇARK YAPISI

Bıçaklardaki bu yapıdan dolayı Francis Türbinleri sade reaksiyon türbinleri olarak sınıflandırılamaz.Su çarka girerken radyal olmasına rağmen çıkarken eksenel olduğu için Francis Türbinleri karışık basınçlı türbin olarak da adlandırılmıştır.Akış enerjisi çark sayesinde hareket enerjisine dönüşür.Çark ve jeneratör arasında bulunan mil aracılığıyla da akış enerjisi elektrik enerjisine dönüştürülmektedir.

Yazar: Yusuf Özdemir

Merhaba ben Yusuf Özdemir Tekno Kampüs sitesinin kurucusuyum.Necmettin Erbakan Üniversitesinde Makine mühendisliği okumaktayım.Yazılarımız hakkında yorum yaparak sitemizin daha verimli ve faydalı olması için katkıda bulunabilirsiniz.Yaptığınız yorumlar ve verdiğiniz tavsiyeler için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir