Endüstri Mühendisliği Nedir?

Engi-nerd! Bir mühendislik dalını anlamadan önce mühendis kelimesinin bize anlatmak istediği ortak amacı anlayalım diyorum ben. Nedir bu Türkçe ’de mühendis, İngilizce ’de engineer, Almanca ’da ingenieur, İtalyanca’da ingegnere, Fransızca ’da ingénieur, Ruşça’da инженер, hadi abartalım Japonca ’da エンジニア olan kelime? Tüm dünyada farklı yazımı ve okunuşu da olsa ortak bir tanımı vardır, aslında. Benim en beğendiğim kısa ve net tanımı şudur; ‘’Bilimsel bilgiyi herhangi bir probleme uygulayan biri.’’ Aslında tüm adının yanında mühendislik geçen dalların ortak amacı budur yani bilimi araç olarak kullanıp bu ışıkta yürümek ve yürütmektir. Asıl konuya gelecek olursak peki endüstri mühendisliği nedir? İşgücü, malzeme, para, enerji kaynakları ve bilgiyi harmanlayıp çıktı bölü girdinin en yükseğe çıkarılarak min. maliyet ile işlevselleştirilmesi sağlayan mühendislik dalına ‘’Endüstri Mühendisliği’’, bunların ışığında faaliyet gösteren kişiye de Endüstri Mühendisi denir.

Endüstri Mühendisliği Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Tarihte birçok mühendislik ihtiyacı duyularak birçok mühendislik dalı ortaya çıkmıştır. İlk önce diğer mühendisliklerin çıkış sırasına göre biz Endüstri Mühendislerinin sırasını göstermek istiyorum;

1880, Makine Mühendisliği

1884, Elektrik Mühendisliği

1908, Kimya Mühendisliği

1948, Endüstri Mühendisliği

Pekala nasıl doğdu?

Endüstri Mühendisliğinin temeli sanayi devrimiyle başlamıştır. Üretimin artması, makineleşme, pazarların artışı, tedarik zincirinin oluşması gibi birçok türevler sonucunda bunlarla başa çıkmak yönetimini sistematikleştirmek ihtiyacına yönelik endüstri mühendisliği doğmuş oldu. Değişen dünya standartlarında da büyüdü de büyüdü.

Tarihte ilk olarak yapıldığı bilinen endüstri mühendisliği çalışması da 1792 yılında Peronnet’in toplu iğne atölyesine yapmış olduğu ‘’iş etüdü çalışmasıdır.’’ 1776 yılında ise Adam SMITH Peronnet’in çalışmasından sonra bilin bakalım ne yapmış? Ulusların Zenginliği (The Wealth of Nations) adında kitap yazarak iş bölümünün önemine fazlaca değinerek fabrikalaşma sistemine yeni bir model oluşturmuştur. Bunun gibi birçok profesör, imalat sahipleri çalışmalarda bulunmuştur. Son olarak endüstri mühendisliğinin babası olarak bilinen aslında makine mühendisi olan W. Taylor’dan kısaca bahsetmek isterim. Taylor’un kendisi fabrikada gözlem yapıp, analizler çıkartarak, düşündüklerini uygulayarak çeşitli çalışmalarda bulunmuş. 1881’de metal kesim konusuyla çalışmaya başlamış ve 25 sene boyunca çalışmalarını sürdürmüştür. 1907 yılında da 200 sayfalık bir makale yayınlamayı başarmıştır kendileri.

Görmüş olduk ki Endüstri Mühendisliği köklü ve temeli sanayi devrimine dayanarak hala günümüzde de geniş alanı olan bir mühendislik dalıdır.

Endüstri Mühendisliği Nedir?-Tekno Kampüs Birinci Görsel

Endüstri Mühendisi İş Yapar?

Endüstri Mühendislerini faaliyetlerinden bahsedecek olursak, bir Endüstri Mühendisi genel olarak üretim ile insan varlığının olduğu her konumda çalışabilecek potansiyele sahiptir. Peki bakış açımız ne olmalıdır? Ana temel prensibimiz olarak ilk bakış açımız parçayı değil geneli ele alıp bir sistemsel optimizasyonu sağlamaktır. Diğer prensibimiz de diğer mühendisliklere nazaran sosyal bir mühendislik dalı olduğundan ‘’insan’’ faktörünü esas almaktır, bundan ötürüdür ki insan faktörünü en üst sırada tutmalıyız. Prensiplerimizi uygulamak için tabi ki matematik başta olmak üzere daha birçok bilim branşlarıyla ilgili yöntemler kullanılmaktadır.

Temel bilimsel yöntemlere örnek verecek olursak;

Üretim Planlama

Bilgisayar dili, yazılım programlama, diğer bilgisayar destekli programlar

Olasılık ve İstatistik

Toplam Kalite Yönetimi

Yöneylem Araştırması (Operation Research)

Endüstri Mühendisliği Çalışma Alanları

Endüstri Mühendisliği çok sosyal ve popüler bir mühendisliktir, dolayısıyla aklınıza gelebilecek tüm sektörlerde belli oranlarda çalışan Endüstri Mühendislerimiz çalışmaktadır. Gelin bu alan ve sektörler neler, ne kadar oranda Endüstri Mühendisleri tarafından tercih ediliyor, kısaca açıklayalım.

Üretim: Genel olarak Endüstri Mühendisliğinden mezun olan mühendislerimiz üretim sektörünü tercih etmektedir. Üretim alanının içindeki tüm sektörleri kapsayarak istatistiklere göre %22,5 oranında üretim sektörü tercihtir. İçerisinde de otomotiv sektörü en çok tercih edilen sektördür. Üretim geniş bir alan olduğundan dolayı içerisinde de tercih edebilecek kollar mevcuttur. Bunlar:

Ürerim Planlama ve Kontrol

Tesis Tasarımı

Kalite Kontrol

Yöneylem Araştırması

İş Etüdü

Araştırma ve Geliştirme (AR-GE): İşletmelerde yeni ürün üretim proseslerine yönelik, temel araştırma, uygulamalı araştırma ve deneysel geliştirmeyle yapılan tüm işlerde rol oynamaktadırlar. İstatistiklere göre bakıldığında AR-GE %10 tercih edilen alandır.

Satış ve Pazarlama: Satış ve pazarlama ayrı kavramlardır, Endüstri Mühendislerimiz burada daha çok matematiksel kısmıyla uğraşırlar. Satış departmanı müşteriye ürün-hizmet satarken pazarlama vasıtasıyla da aynı müşterinin uzun süre ürün ya da hizmeti almasını yani aradaki kuvvetli iletişim bağını sağlar. Son dönemde endüstri mühendisleri %15 oranında bu sektörü tercih ederler.

Proje Yöneticiliği ve Danışmanlık: İş gelişimi ve sürekli iyileştirmeye yönelik değişen dünyamızda proje yöneticilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bağlamda Endüstri Mühendislerinin %6,25’i bu sektörü tercih etmektedirler. Ek olarak şunu da belirletelim ki genellikle belli bir tecrübeye sahip Endüstri Mühendisleri tecrübelerini danışmanlık yaparak taçlandırırlar.

Finans: Endüstri Mühendislerinin sayısal ve analitik bakış açıklarına en çok bu sektörde yararlanılır. Çünkü büyük resmi görüp olası sonuçları çıkarabilme özelliği bu sektörde çok önemlidir. Genel olarak en çok bankalarda görev yapmaktadırlar ve %5 oranında Endüstri Mühendisi finans sektöründe çalışmaktadır.

Teknoloji ve Bilişim: Dijitalleşen ve değişen dünyada son dönemlerde yaşadığımız COVID-19 salgını sebebiyle dijitalleşmenin ne kadar önemli olduğunu görmekteyiz. Bu nedenden ötürü özellikle bilişim sektöründe yazılım kısmında endüstri mühendisleri yer alabilmektedir. Tercih oranı da %8 civarındadır.

Eğitim: Her meslekte mümkün olabileceği gibi eğitim hayatını tamamlayan endüstri mühendisleri de kariyerlerine üniversitelerde öğretim görevlisi olarak devam etmektedirler. %4 oranında Endüstri Mühendisi bu sektörde yer almaktadırlar.

Hizmet: Hizmet sektörünün her alanında endüstri mühendisleri yer alabilmektedir. Bu sektörün genelinde endüstri mühendisleri değerlendirilmektedirler. %3,3 oranında bir tercih mevcuttur.

Endüstri Mühendisliği Nedir?-Tekno Kampüs İkinci Görsel
‘’Her şeyden biraz hiçbir şeyden tam değil ‘’

Nelerdir Bir Endüstri Mühendisinde Olması Gereken Özellikler?

Takım Çalışması

Liderlik

Girişimcilik

Yenilikçilik

Analitik Bakış Açısı

Teknoloji ve Bilişime Yatkınlık

Sosyallik

Problem Çözme Tekniklerine Yatkınlık

Endüstri Mühendisliği Eğitiminde Verilen Dersler

Şunu belirtmeliyim, her okulda eğitimi verilen dersler değişmektedir fakat genel ve temel olarak sayısal ağırlıkta dersler şunlardır;

Yöneylem Araştırması

Toplam Kalite Yönetimi

İş Etüdü

Proje Yönetimi

Bilgisayar Destekli Programlar (C#, C++,C java, Visio, MatLab, SQL, ERP, Project, AutoCAD, vb…)

Gibi temel dersler tüm üniversitelerde ortak verilmektedir ve ilgi alanınıza göre Girişimcilik, Tedarik Zinciri Yönetimi, İnsan Kaynakları Yönetimi, İş Sağlığı ve Güvenliği gibi derslerde her okulda farklı, tercihe göre öğrencilere verilmektedir.

Endüstri Mühendisliği Nedir?-Tekno Kampüs Üçüncü Görsel

Endüstri Mühendisliği Maaşları

Hepimizin bildiği gibi yeni mezun ve tecrübeli Endüstri Mühendislerinin maaşları birbirinden farklıdır. Tabi ki önemli bir noktayı da atlamayalım ki o da departman ve şirket bazında değişiklik gösterebilmesidir. Genellikle global şirketler daha yüksek maaş skalasına sahiptir. Kariyer.net’i hepimiz biliriz bu platformun yaptığı araştırma ve istatistiklere göre endüstri mühendisleri altını çizerek söylüyorum ortalama olarak 3.500 ₺-5.300 ₺ maaş skalası arasında ücret almaktadırlar.

Tüm bu anlattıklarım umarım endüstri mühendisliği hakkında gerekli temel bilgileri bilinmesini sağlamıştır. Bilim ve teknolojinin çok önemli olduğu bu dünyada tüm mühendislerimiz çok değerlidir, doğru adımlar atarak doğru seçim ve bilginin gücüyle daha iyi yarınlara…

Türk Mühendislerinin Alnında Cumhuriyetin İstikbalini Aydınlatan Işık Parıldar.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Kaynak:

https://turkiyeemt.com/blog/endustri-muhendisligi-nedir/

https://turkiyeemt.com/blog/endustri-muhendisligi-calisma-alanlari-nelerdir/

https://www.bilim.org/endustri-muhendisliginin-tarihcesi/

https://www.birendustrimuhendisi.com/endustri-muhendisliginin-tarihsel-gelisimi/

Yazar: Edanur Bilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir