Elon Musk’ın Çılgın Projesi: Yeraltı Tünelleri

Elon Musk’ın Boring Company isimli şirketi Chicago yüksek hızlı taşıma ihalesini kazandı. Chicago, Musk’ın Boring Company şirketi ile O’Hare Havalimanı’na giden yolcuların yeraltından yüksek hızlı elektrikli araçlarla taşınması için anlaşma yaptı.
Perşembe günü, Chicago Şehri adına Chicago Altyapı Vakfı, Elon Musk’un Boring Şirketi’yle O’Hare Havaalanı ve şehir merkezi arasında hızlı-geçiş bağlantısı kuracak bir anlaşma yapıldığını açıkladı.

boring company chicago yeraltı ulaşımı

Elektrikli Araçlar

Yolculuk, toplu taşımada yaklaşık 40 dakika sürüyor. Boring Şirketi ise bu süreyi 12 dakikaya kadar düşürmeyi hedefliyor. Elektrikli taşıtlar kullanılarak yolcuları saatte 200 ila 240 kilometre hızla tünellerden geçirilecek. Bu yolculuk 20 ila 25 dolar arasında bir ücret ödenerek gerçekleştirilecek (bir taksi veya Uber’in yarı fiyatına denk geliyor). Elektrikli taşıtlar klimalı kabinlere, bagaj kapasitesine ve Wi-Fi hizmetine sahip olacaklar. Chicago Tribune’un raporuna göre, projenin tümünün 1 milyar dolardan aşağıya mal olması bekleniyor.

boring company electrikli taşıtlar
Boring Company’nin internet sitesine göre projenin amacı “ruhları yok eden trafiği azaltmak” tır.
İhaleye katılan dört şirket rekabetçi teklifler vermişti. Boring Company, iki finalistten biriydi – diğer ikisi, “kritik projeyi kamu desteği olmaksızın bitirebilme kabiliyetleri” ile ilgili sorular nedeniyle elendi.
Musk, yolcular tarafından ödenen ücretlerin ve reklam gelirlerinin bir kısmı karşılığında inşaat fonlarını karşılayacak.

Proje ile ilgili animasyonu Boring Company’nin YouTube hesabından paylaştığı videodan izleyebilirsiniz:

Kaynak:

https://spectrum.ieee.org/view-from-the-valley/transportation/mass-transit/elon-musks-boring-company-wins-chicago-highspeed-transit-contract

Yazar: Osman Veysel Özdemir

Necmettin Erbakan Üniversitesi Uçak Mühendisliği bölümü öğrencisi. Mühendisliğin, dersleri yüksek notlarla geçmekten ibaret olmadığını ve gerekirse aynı dersin 3 kez alınabileceğini savunan adam. Ayrıca bilgisayarlara ve kodlamaya dair özel bir ilgisi var. "Forget Bernoulli Theorem". #NecmettinErbakan #AbbasibnFirnas #MilliGörüş #%0.7 #AGD #UGSAM #AeronauticalEngineer #UçakMühendisi

1 thought on “Elon Musk’ın Çılgın Projesi: Yeraltı Tünelleri

    Dodzilla

    (2 Eylül 2018 - 20:16)

    Bizde yıllardır Konya ya metro gelecek diye bekliyoruz 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir