Elektrik Motoru Nedir ?

Elektrik motorları nedir? Elektrik motorları nasıl çalışır? ve benzeri sorularınıza bu makaleyle cevap vermeye çalıcağız. Konuya derinlemesine girmeden önce kısaca elektrik motorları nedir onu açıklayalım. Bir güç kaynağı vasıtasıyla sisteme gelen elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştürmeyi başaran makinelere elektrik motoru denir.

elektrik-motorları görseli

Elektrik Motorunun Tarihçesi

Elektrik motorları ile ilgili 1820’li yıllarda yaptığı çalışmalarla dikkat çeken isim Danimarka kökenli  bilim adamı Hans Christan Orsted oluyor. Yaptığı çalışmalar sonucunda akım geçen yerlerde manyetik alan oluştuğunu gözlemleyen  Hans Christan Orsted bu konu üzerine odaklanmış ve çeşitli araştırmalar yapmıştır. Aynı dönemin ünlü diğer bir başka ismi olan Micheal Faraday da elektrik akımlarını mekanik enerjiye çevirmeyi başarmıştır. Yine ünlü bilim adamlarından bir tanesi olan  Nicola Tesla da bu alanda yaptığı çalışmalar sonucunda döner manyetik alanı bulmayı başarmıştır. Bu temeller sayesinde günümüz teknolojilerinde kullanılan elektrik motorlarının üretimi gerçekleşmiştir. Eski dönemlerde iletişim ve haberleşme günümüz de ki kadar yaygın olmaması sebebiyle çoğu çalışma tarihe karışmıştır. Öne çıkan isimler bunlar olmasına rağmen yüzlerce bilim adamı bu konularda araştırma yapmışlardır.

elektrik motoru parçaları

Elektrik Motoru Nedir ?

Elektrik motorlarının kullanım yüzdelerini incelediğimiz zaman çoğunun döner düzenekli bir yapıya sahip olduğunu görmekteyiz.Elektrik motorları diğer motorlara göre çok daha hassastırlar.Hassas olmaları sebebiyle ince hesapların yapıldığı yerlerde genel olarak elektrik motorları kullanılmaktadır.Standart bobin yapısından farklı olarak toprak metallerinin kullanıldığı sarmanyum mıknatıs benzeri sabit mıknatıslar kullanılmaktadır.Elektrik motorları bu yapıları sebebiyle neredeyse hiç titreşim yapmazlar.Titreşimin az olması ve daha hızlı olmaları elektrik motorlarının daha çok tercih edilmesini sağlamaktadır.Günümüz teknolojileri sayesinde elektrik motorları kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde ayarlanabilmektedir.Elektrik motorları iki temel parçadan oluşur.Bu parçalardan biri sabit diğeri ise kendi çevresinde dönmektedir.Sabir kısma stator dönen kısma ise rotor adı verilmektedir.

elektrik motorları parçaları

Doğru Akım Motorları (DA)

Adından da anlaşılacağı üzere doğru akım motorlar doğru akım ile çalışması için tasarlanmışlardır.Tek kutuplu motor ve bilyeli yatak motor bu gruba örnektir.Bu motor grubunun hızları kolaylıkla değiştirilebilmektedir bu sebeple genelde yüksek verim elde edilmesi gereken işlerde kullanılmaktadır.Çalışma alanları ele alındığında kıvılcım çıkarmaları sebebiyle kıvılcımın meydana getireceği hasarların önüne geçmek için kapalı bir kafes içinde barındırılmaktadırlar.Bu kafes sayesinde sistem toz, nem ve diğer dış etkenlerden korunmuş olur.

Alternatif Akım Motorları (AA)

AA motorlarda adından anlaşılacağı üzere alternatif akım ile çalışmaları için tasarlanmıştır.Bu motor grubu senkron ve asenkron olmak üzere iki sınıfa ayrılır.Asenkron sınıf büyük güç isteyen işlerde kullanılırken senkron sınıf standart bir aygıttır.Alternatif akım motorlarının temel çalışma prensibi döner elektromanyetik alanın metal kütleyi sürükleyerek döndürmesine dayanmaktadır.Senkron ve asenkron motorların statoru aynı yapıdadır.Ancak buna rağmen senkron ve asenkron motorların çalışma prensipleri çok farklıdır.

Yazar: Yusuf Özdemir

Merhaba ben Yusuf Özdemir Tekno Kampüs sitesinin kurucusuyum.Necmettin Erbakan Üniversitesinde Makine mühendisliği okumaktayım.Yazılarımız hakkında yorum yaparak sitemizin daha verimli ve faydalı olması için katkıda bulunabilirsiniz.Yaptığınız yorumlar ve verdiğiniz tavsiyeler için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir