Diferansiyel Nasıl Çalışır ?

Diferansiyel nasıl çalışır ? Diferansiyel nedir? ve diferansiyel hakkında merak ettiğiniz birçok konu bu yazıda yer almaktadır.Diferansiyel sistem hareket halindeki bir aracın karşılaşacağı virajlarda stabil bir şekilde dönmesini sağlamaktadır.

Bir araç dönüş yaparken aynı zaman aralığında tekerlerin aldığı yol farklıdır buda devir sayılarının farklı olduğu anlamına gelmektedir.Kısaca açıklayacak olursak sağa dönüş yapan bir otomobil dairesel hareket yapmaktadır. Bu hareket sonucunda sağ ve sol teker birer yay çizer sol tekerin çizdiği yay sağ tekerin çizdiği yaydan daha büyüktür ve bu mesafeleri aynı zaman aralığında katetmek zorundadırlar. Buda akslar arası devir sayısının farklı olduğu anlamına geliyor.Bu noktada diferansiyel sistem devreye girerek aksların farklı devirlerde aynı aksam üzerinde dönmesini sağlamaktadır.

Diferansiyel Yol TeknoKampüsNet

Dİferansiyel Parçalar

Diferansiyel sistemi parçalara ayırarak basit bir şekilde çalışma mantığını anlamaya çalışalım.Şafta bağlı mahrut dişli aracılığıyla ayna dişliye güç aktarılır.İstavroz dişlisi ayna dişliye bağlanmıştır.

Mahrut ve Ayna Dişli

İstavroz dişli diferansiyel sistemin merkezinde yer almaktadır ve hem kendi ekseni etrafında dönmektedir hemde ayna dişlinin ekseninde  dönmektedir.

Diferansiyel Animasyon

Animasyondan da anlaşılacağı üzere tahrik milinden gelen güç mahrut dişli aracılığıyla ayna dişliye iletiliyor bu sayede  tekelerde dönme hareketi meydana getiriyor. İstavroz dişlinin hareketi aracın gidiş şekline göre iki farklı hal almaktadır.


Araç Düz Bir Şekilde Gidiyorsa

Eğer araç düz gidiyorsa istavroz dişli kendi ekseni etrafında dönmeyecektir.Ancak ayna dişli ile birlikte dönmeye devam edecektir.

Dİferansiyel parçalar Teknokampüs

Araç Sağa Dönüyorsa

Eğer araç dönme hareketi yapıyorsa istavroz dişli de aracın dönüş yönüne göre karakteristik bir özellik kazanır ve aksları duruma adapte eder.İstavroz dişlinin asıl önemini araç dönüş yaptığı zaman ortaya çıkıyor.Araç sağa veya sola dönüyorsa istavroz dişli kendi ekseni etrafında dönerken aynı zaman da ayna dişli ekseninde de dönmeye devam eder.

Diferansiyel parçalarYazar: Yusuf Özdemir

Merhaba ben Yusuf Özdemir Tekno Kampüs sitesinin kurucusuyum.Necmettin Erbakan Üniversitesinde Makine mühendisliği okumaktayım.Yazılarımız hakkında yorum yaparak sitemizin daha verimli ve faydalı olması için katkıda bulunabilirsiniz.Yaptığınız yorumlar ve verdiğiniz tavsiyeler için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir