Deprem Savaşçısı Sismik İzolatörler

sismik-izolator

İnsanlık, geçmişten bu yana doğal afetlerle karşılaşmıştır, bunlardan biri de deprem ‘dir. Depremi önlemek için birçok çözüm üreten insanoğlu, en nihayetinde depremin yıkıcı etkisini bertaraf etmeyi başaran bir teknoloji geliştirmiştir ve bunu geliştirmeye devam ediyor. Bu teknoloji sismik izolatörlerdir. Sismik izolatörler, depremin hasar potansiyel kuvvetini, taşıyıcı sistemden alıp, kendisi taşıyarak, binada daha az deformasyon meydana gelmesini sağlar.

Sismik İzolatörlerin Tarihi Serüveni

1921 yılında Amerikalı Mimar Frank Wright, Tokyo’daki Hotelin temellerinde, taban kısmına izolasyon fikrini uygulayan ilk kişi olmuştur. İlk kauçuk izolasyonlu yapı, Makedonya’da bir ilkokul binasında İsviçreli mühendisler tarafından yapılmıştır.

deprem yalıtımı

Sismik İzolatörlerin Kullanım Alanları

Yakın zamanda şehir hastanelerinde sismik izolatör teknolojisinin kullanıldığına şahit olduk. İlerleyen yıllarda bu teknolojinin ülkemizde birçok yapıda karşımıza çıkacağını söyleyebiliriz. Köprülerde, okullarda, stadyumlarda, konutlarda ve bunun gibi yapılarda kullanılabilen bu teknoloji, yakında her yapıda karşımıza çıkacaktır.

Sismik İzolatör Maliyeti

Birçok parçasının yurt dışından tedarik edilmesi sismik izolatörlerin ülkemiz halkının bütçesini zorladığını ve bu teknolojiye ulaşmanın zor olduğunu görebiliyoruz. Sismik izolatörlerin piyasadaki fiyatı ortalama 5000 dolar civarındadır. Yapıdaki kolon ve kat adedi, deprem bölgesi, zeminin karakteristik özellikleri ve diğer etkenler, yapılarda kullanılacak sismik izolatörlerin kalitelerinde ve fiyatlarında değişikliğe neden olacaktır.

normal ve sismik izolatörlü bina

Deprem Yalıtımlarının Geleceği

Türkiye’nin deprem izolasyon sistemlerinde yeni yeni gelişmekte olması, bu alanda daha yeni olması ve tecrübeli eleman sayısının az olması, nasıl bir eğitim gerekiyor sorularını akıllara getirdi. 21. yy.’da çok büyük projeler yapılmaya başlanması, ülkemizde bunların tasarımlarını iyi yapabilecek yetişmiş elemanların gerekliliğini ortaya çıkarmıştır.
Yönetmeliğin getirdiği bazı kurallarla sismik izolasyonun müfredata gireceği, bununla ilgili bölümlerin açılacağı ifade ediliyor. Türkiye’de inşaat firmalarının sismik izolasyonu maliyet olarak algılaması gelecekte olabilecek yıkımlarla daha büyük maliyetlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. “Mega projeler sismik izolatör teknolojisi sayesinde deprem anındaki hasarı kontrol altına alıyor. Firmaların maliyet analizlerini çok iyi yapmaları, yalıtım yapılmadığı takdirde kayıpların daha büyük olacağını öngörmeleri gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir