Bilgisayar Donanımları

Bilgisayar çağımızın en önemli buluşlarından biridir.Birçok alanda günlük idari ve kişisel işlerimizi  daha kolay halletmemizi sağlayan bilgisayarlar her geçen gün gelişen teknoloji ile birlikte gücüne güç katmaya devam ediyor . Bu yazımızda bilgisayar hakkında temel bilgilerden yeni bir sistem toplamaya kadar sizleri bilgilendirmeye çalışacağım.

Öncelikle sizlere bir bilgisayarın çalışması için gereken temel parçalardan bahsedelim. Geçmişten günümüze kadar halen gelişmekte olan bu donanım ürünlerinde temel esas parçaların uyumluluğudur. Yani bulduğumuz her parçanın birbiri ile çalışmasını bekleyemeyiz.

Temel donanım parçaları şu şekildedir;

  • Anakart (Mainboard)
  • RAM (Memory, Bellek)
  • Bilgisayar Kasası
  • Güç kaynağı
  • İşlemci (Processor)
  • Sabit sürücü (Disk, Hard disk)
  • Disket sürücü
  • CD sürücü (CD-ROM)
  • DVD sürücü (DVD-ROM)
  • Ekran kartı (Graphics Card)

Bu parçalardan bir kısmı günümüzde önemini kaybedip kullanılmazken bir kısmı ise her geçen gün daha da güçlenmeye devam ediyor.

Anakart

Anakart bilgisayarlarımızın en önemli ve ilk parçasıdır.Kare şeklinde plakadan oluşan anakartların üzerinde  kart slotları,yonga setleri ,kendine ait devreleri ve Ram bellek yuvaları bulunuyor. Anakartlar sadece bilgisayarlar için değil kullandığımız neredeyse tüm elektronik aletlerde bulunur. Görevleri ise neredeyse aynıdır.Bilgisayarın içinde ve dışında bulunan tüm parçaları birbirine bağlayıp ,koordineli biçimde çalışmalarını sağlar. Bilgisayarın performansını etkileyen önemli bir parçadır.

Ram Bellek

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte ihtiyaç duyulan güç arttıkça Ram belleklerin üzerine düşen görev daha da artmış bulunmaktadır. Sadece bilgisayarların değil tabletlerin akıllı telefonların ve oyun konsollarının önemli bir bileşeni olduğunu bilelim. Ram belleğin yeterli olmadığı durumlarda bu aletler üzerinde yaptığımız işlemler bizleri kanser edecek şekilde yavaş olur.

Ram,bilgisayarların ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri geçici olarak depolayan,hızlı bir bellektir. Bilgisayarda ihtiyaç duyulan kısa süreli depolar ve ihtiyaç anında hızlı şekilde okuyan donanım parçamızdır.İnternette açtığımız her bir sekmeden oynadığımız oyunlara kadar tüm işlemlerimizde kullanılır. Ayrıca Ram sürekli olarak tek bir göreve odaklı olarak tasarlanmamıştır. Kısacası aynı anda birden çok işlem gerçekleştirmemizde Ram belleklerin de payı yüksektir.

İşlemci

Anakartımızı koyduk Ram Bellekleri taktık fakat bunların çalışmasını sağlayacak henüz bir beyin bağlamadık. O parçalar bir hurda yığını olarak durmaya devam edecektir. Dediğim gibi işlemciler bir anlamda bilgisayarımızın beynidir. Bilgisayarda yaptığımız tüm işlemler işlemciye uğramak zorundadır. Anakartımız ile uyumlu soketler taşıması uyumluluktaki temel esastır.

Ekran Kartı

Şimdi ise bilgisayar toplarken cebimizdeki parayı vakumlayan fakat oyun oynayanlar için bilgisayarın en önemli parçası olan ekran kartlarından bahsedelim.

Bilgisayardaki grafikleri işlemciler karakalemle çiziyor diyebiliriz.Yani işlemciler görüntünün anahatları belirliyor ve bu bilgiler ekran kartına yönlendiriliyor. Ekran kartı ise bu görüntülerin renklendirerek monitör aracılığıyla bizlere sunuyor. Bilgisayar ekranındaki görüntünün kalitesi hem ekran kartınıza hemde monitörünüze bağlıdır. Çünkü gelişen ekran kartları ile birlikte görüntüyü hissetmemiz için de modern monitörler piyasaya sürülmüştür.

Sabit Sürücü

Verilerimizin depolanması amacıyla kullanılmakta olan sabit diskler ,Harddisk ve kısaca HDD olarak adlandırılan bu donanım parçası bilgisayar dışında akıllı telefonlar gibi cihazlarda da kullanılıyor. Küçük boyutlarına dünyaları sığdıran bu parça, bilgisayar sistemleri içinde yer alarak bilgilerin depolanmasını sağlamaktadır. Harddiskler sayesinde bilgisayarınızla çalışırken, elektriğin beklenmedik bir anda kesilmesiyle birlikte bellek yongalarında olduğu gibi kaybolmamaktadırSiz silene kadar bu veriler, sabit kalmaktadır. Bu durumu şöyle de düşünebilirsiniz; bilgisayarınızı kapattığınız zaman içindeki fotoğraflar ve uygulamalar silinmez. İşte bunu sağlayan sabit disklerdir.Yakın dönemde SSD adı verilen ve harddisklerden çok daha hızlı işlem yapabilen depolama aygıtları da aynı görevi yapmaktadır.

Güç Kaynağı

Sıra geldi bilgisayarlarımızın gizli kahramanına…Çoğu kişiye sistem parçaları desek en son sıralarda güç kaynağından bahseder fakat güç kaynağı bizim sistemlerimizin kalbidir. Çünkü kullandığımız bu tüm donanım parçalarının ihtiyacı olan gücü sağlayan parçamızdır. Nasıl ki kalp hiç durmadan gece gündüz vücuda kan pompalıyorsa güç kaynakları da sistem açık olduğu her an ihtiyaç olan elektrik gücünü sağlar. Güç kaynağının önemini yine kalp üzerinden örnek verelim. Vücudumuzda kalp eğer ki tüm organlara yeterli miktarda kan pompalamazsa organların çalışmasında aksaklık oluyorsa sorunlar ortaya çıkıyorsa. Sistemimizin ihtiyacını karşılayacak güç kaynağı seçmekte önemlidir.

CD/DVD Rom

Eskiden çok kullanılan bu iki parça günümüzde önemini kaybetmiş durumdadır. Bunların yerini ise dosya aktarımı için internet ve USB portları almıştır.

Kaynaklar

https://www.chip.com.tr/forum/islemci-nedir-nasil-calisir-ne-ise-yarar_t317470.html
https://shiftdelete.net/ram-nedir
https://www.mediaclick.com.tr/blog/anakart-nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir