Avrupada Uçak Mühendisi Olmak

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda size Avrupa’da Uçak mühendisi nasıl çalışır ve iş fırsatları hakkında bilgiler vereceğiz.

 

Herkesin bildiği üzere havacılık, günden güne hızlı büyüyen bir sektördür. Genç mühendisler ve tecrübeli arkadaşlar Avrupa’nın inanılmaz iş fırsatlarını değerlendirmek için uğraşırlar ve bu yazımda sizleri bilgilendirmekten mutluluk duyarım.

avrupada uçak mühendisi olmak tekno kampüs site görseli

Öncelikle, uçak mühendisliğini bitirmiş veya bitirmek üzere olan arkadaşların ne yapmak istediklerine karar vermeleri gerekmektedir. Basit bir şekilde örnek vermek gerekirse; Uçak mekaniği, uçak elektriği, planlama, araştırma,dizayn üzerine bazı alanlar bulunmaktadır. Havacılıkta en çok ihityaç olan alanlar; uçak mekaniği (Sertifikalı B1)  uçak elektriği (Sertifikalı B2) olarak aranmaktadır. Diğer alanlar da oldukça tercih edilmektedir.

 

Tüm Avrupayı ülke ülke ayırmak mantıklı olmayacaktır. Çünkü Avrupa’da ki bazı ülkeler havacılıkta yeterli değildir.

Avrupa’da Uçak Mühendislerinin Maaşları

Kuzey Avrupa; uçak dizayn ve araştırma üzerine çok gelişmiştir ve bu durum mühendislerin iştahını kabartmaktadır. Verilen ücretler gayet yüksektir. Fakat unutmamak gerekir, bu bölgeler pahalı bir yaşama sahiptir ve kaliteli bir iş bulmanız için eğitiminiz yüksek olması gerekmektedir. (Sadece lisans yetmeyebilir.) Eğitim seviyesi standartların yukarısındadır.

Avrupa’da Uçak Mühendisi Olmak İçin İngilizcenizin İyi Olması Şart !!!

Batı Avrupa; havacılıkta gelişmiş olup, uygun maaaşlara sahip olabilirsiniz ve iş bulmanız biraz daha kolaydır.  Uçak bakım,geliştirme üzerine bir çok firma bulunmaktadır ve yine eğitim seviyeniz yüksek olması gerekmektedir. İngilizcenizin üst seviyede olması gerekmektedir. Çalışmak istediğiniz Batı Avrupa ülkeleri dillerini pek şart koşmuyorlar tabi ki firmanın kuralları ve işleyişine göre değişiklik gösterebilir.

Balkanlar;(Güney Doğu Avrupa)  Avrupa’nın göz bebeği diyebiliriz. Tüm yabancı firmalar balkanlara ağır bakım sektörü açmak için yarışıyorlar. Peki neden? Cevabı çok basit; Kuzey Avrupa’da bir mühendis 4000 EU. kazanıyorsa aynı işi balkanlarda 400 EU bitirebilir. İşçilik çok ucuz ve balkanlar havacılık da  gelişmiş bir bölge değildir. Firmalar işçileri ucuza çalıştırmaktadır ve kendi dillerini mecbur tutmaktadır. (Firmaya bağlı değişiklik gösterebilir.)Örnek verirsek; Bulgaristan’da Lufthansa’nın en büyük hangarlarından biri bulunmaktadır. Ne kadar da büyük firma olsa da Bulgaristan bölgesinde Bulgarca bilmen gerekmektedir ve başlangıç maaşları 400-500 Euro. Almanya’da ki Lufthansa Almanca mecburiyeti tutmuyor( Pozisyona bağlı) ve başlangıç olarak 2000-3000 Euro arası para kazanmanız mümkündür.

 

Güney Avrupa; Havacılıkta tercih edilen ve yüksek maaşlara sahip olabileceğiniz bir bölgedir.Yüksek seviye bir İngilizce ile işe girmeniz gayet uygundur. Çalıştığınız pozisyona bağlı olarak kendi dillerini mecburi tutabilirler. Bu bölgede de havacılık gelişmiş ve gelişmeye açıktır. Çok fazla yabancı uyruklu çalışanları bulunmaktadır. Yaşam standartları pahalı bir bölge olduğunu belirtmek isterim.

 

Peki Türkiye’de havacılık ve uçak mühendisliği bitiren bir kişi nasıl Avrupa’ya yol alır?

 

Eğer iyi bir İngilizce ve havacılıkta gerektiren belli başlı sertifikalara sahipseniz, iş bulmanız kolay olacaktır. Örneklendirmek gerekirse hangar mühendisinin en gerekli B1-B2 ve bazı güvenlik sertifikalarıdır. Fakat zor olan nedir? Zor olan Avrupa ve Türkiye arasında uygulanan vize politikasıdır. Yapılan işlemler uzun ve uğraş gerektirmektedir. Bu konu hakkında iş vizesi başlığının altında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir