2020 / TEKNOLOJI DE UMUT VERİCİ 10 GELİŞME

Bu yazımızda sizlere 2020 yılı içerisinde takip edeceğimiz biyonik uzuvlar, elektrikli uçak, nükleer füzyon ve buna benzer alanlardaki umut veren 10 teknoloji gelişmesinden bahsedeceğiz.

1. Boston Maraton Koşusunda İlk Kez Görücüye Çıkacak Olan Zihin Kontrollü Biyonik Uzuv

Biyo teknoloji alanında yapılan bir araştırma ile MIT araştırmacıları biyonik bir bacağı sadece zihin gücüyle kontrol edebilecek bir çözüm geliştirdi. İnsanlığın bu konuda ilk denemesi 2016 yılındaydı, yeni geliştirilen yöntem 2020 yılı için ciddi bir adım olacak, Afganistan’da bacağını kaybeden eski asker Brandon Korona, Boston koşusunda bu yeni biyonik bacağı ile yarışabilecek. Zihin gücü kontrol tekniği, uzvun ampute olan kısmındaki kasların iyileşmesine ve birbirleri ile bağlantılı halde kasılıp, uzayarak bir arada hareket etmesine olanak sağlıyor. Biyonik eklemleri kontrol eden dinamik etkileşimler ve üretilen elektriksel iletiler ile beyin sinyallerinin alış-verişi sağlanarak uzuvların işlemlerini yerine getirmesi mümkün kılınıyor. Bu sinyaller beyne eklemin yeri, yüklenecek yükün şiddeti ve hareketin hızı hakkında bilgi gönderiyor. 

2. Gelecek Yapay Elmasların

Ticaretin karanlık tarafını gösteren elmasın maddi maliyeti kadar kanlı maliyeti de vardır. Bu duruma çözüm laboratuvarda geliştirilen elmaslar olabilir. Dünyanın en büyük elmas şirketlerinden biri olan De Beers Group’un Oregan’da açtığı yıllık 500 bin karat ham ürün üretimi yapacak üretim tesisi ile 2020 yılındı bu yapay mücevherlerin üretimi oldukça artacak. Reaktöre eklenen yüzlerce kimyasal çözelti ve birçok gaz karışımı yüksek ısıya maruz bırakılarak karbonun elmas formuna geçişi sağlanıyor. Üretimi yaklaşık 2 hafta alan 1 karatlık parlak bir mücevherin satışı yaklaşık 800 dolar olacak.

3. Montana’da Çığır Açan Dev Pompalı Depolama Projesi 

Elektrik enerji şebekesi teknoloji nin de gelişmesiyle gün geçtikte artarak rüzgâr türbinlerine ve güneş enerji sistemlerine bağlı hale geliyor. Buda rüzgârsız ve bulutlu günlerin zararını telafi etmek için enerji depolamanın ihtiyacını ortaya koyuyor. Bu enerji ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olmak için Absaroka Enerji firması bu yıl Gordon Butte dağının içinde üç büyük rezervuarı işler hale getirerek yeni bir hidroelektrik depolama tesisi kuracak. Elektrik ihtiyacı olduğunda, rezervuarlar suyu türbinli jeneratörlere doğru serbest bırakacak ve 400 MW elektrik üretebilecek. ihtiyaç fazlası elektirik suyun rezervuara tekrar pompalanmasında kullanılacak. Bu yeni sistemde pompaları kontrol etmek için ayrı ayrı türbinler, jeneratörler ve motorlar kullanılıyor. Bileşenlerin ayrılması sistemin verimini %80 oranına çıkarıyor.

4. Facebook’un Desteklediği Kripto Para Birimi Yasal Zorlukların Üstesinden Gelebilecek mi?

Temmuz 2019’da Facebook ve 27 şirket Libra adını verdikleri kripto para birimini bütün dünyada piyasaya sürmeyi ilan ettiler. Teknoloji nin de sunduğu imkanlar ile Libra birliği bu para biriminin özellikle dünya üzerinde sayıları 1.7 milyar olan herhangi bir banka hesabı olmayan insanlar için güvenli ve durağan bir para birimi oluşturmasını amaçlıyor. Fakat tüm bunlar bir yana bu duyuru Libra’nın kara para aklanması ve paranın kişiselliği endişelerini de beraberinde getirdi. Libra birliği güvenlik ve kişisel veriler konusunda ciddi önlemler alınacağını söyledi. Geçtiğimiz ekim ayında Amerika kongresi öncesinde Facebook CEO’su Mark Zuckerbergin hakkında birtakım iddialar söylenmişti bu süreçte aralarında PayPal, Visa ve MasterCard’ın bulunduğu 7 büyük şirket birlikten ayrıldı. Fakat birlik buna rağmen 2020 yılında Libra’nın halka sunulacağını söyledi.

5. Tesla’nın Spor Aracı 2020’de Caddelerde Olacak.

Teknoloji meraklısı kişileri heyecanlandıracak bir haberimiz var: Elon Mask Tesla’nın 2020’deki spor aracının 0-97km hıza ulaşım süresinin yalnızca 1.9 saniye olacağını iddia etti. Bu yeni aracın 2008-2012 yıllarındaki spor araç ile karıştırılmaması gerekiyor. Yeni araç iki adet arka bir adet önde olacak şekilde üç motora sahip olacak ayrıca sıkıştırılmış hava ile çalışan bir adet roket iticisi bulunacak. Yeni aracın heyecan verici hızlanması ve max hızının 321 km/h olmasından ziyade asıl önemi tek seferde gideceği mesafe. Hali hazırda bir elektrikli araç yaklaşık 600 km mesafe gidebiliyorken bu yeni araç 1000 km’lik bir mesafeyi tek şarjla gidebilecek.

6. Rolls-Royce’un Uçuş Rekoru Kıracak Elektrikli Uçağı

2020’nin ilk çeyreğinde Rolls-Royce şimdiye kadar tasarlanmış en hızlı elektrikli uçak olacak olan ACCEL’in açılışını yapacak. Şirket, 2017 yılında Siemens tarafından yapılan ve şimdiye kadar kaydedilen en yüksek hız olan 380km/h hızı adeta ezdi ve saatte 480 km hıza ulaşabilen tek koltuklu yarış uçağını sundu. Rolls-Royce ve ekibi uçağın batarya sistemini optimize edebilmek için saniyede 20binden fazla veri noktasını gözlemledi. Aktif soğutma sistemi bataryanın yüksek oranlarda deşarj edilmesine olanak sağlıyor. Uçağı görmek istiyorsanız gözünüz Britanya göklerinde olsun!

7. Lockheed Martin Firmasının Yoğunlaştığı Bir Konu: Elverişli Nükleer Füzyon

Kontrollü nükleer füzyon son 60 yılın birçok kez başarısız olunmuş bir konusudur. Füzyon gücünün teknik talepleri muazzam olmasına rağmen dünyanın enerji ihtiyacını karşılayabilir. Lockheed Martin başarılı olacağına inandığı yeni bir reaktör tasarımı patent başvurusunu yapmış durumda.  Kompakt reaktör, hidrojen plazmayı sınırlandırmak için manyetik alana ve plazmayı ateşlemek ve desteklemek için elektronik alana dayalı olarak çalışıyor. Bu sistem hidrojen atomlarının helyumun içine füzyon edilerek enerjinin şiddetli bir biçimde serbest kalması ile gerçekleşiyor. Şirket 2020 yılı boyunca önceki versiyonlardan daha güçlü olacak olan 5 prototip yapacak. Testler tasarımın yüksek enerjili plazma içindeki aşırı yüksek sıcaklığa ve basınçlara dayanıklı olup olmadığını gösterecek.

8. Robotlara Yeni Bir İş : Çim Biçme

Teknoloji ‘nin gelişmesi ile daha farklı işler yapmalarını beklerken, çim biçen robotlar karşımıza çıkıyor. 2020’de uzun bir bekleyişin sonunda Roomba(robotik elektirikli süpürge)’ya benzer bir robot bitmiş olacak. iRobot firması çimleri herhangi bir insan gözetimi olmadan kendiliğinden düzenli olarak kesecek olan bu robota Terra ismini vermeyi planlıyor.  Robot sınırları tanımlanmış olarak gösterilen bahçe alanını düzenli ışık demeti şeklinde radyo frekansları gönderip ölçüm yaparak çalışacak. Terra ölçüm yaparken kendini önceden tanımlanan çim alanında konumlandıracak ve sinyaller kendi etrafında dolaşarak geri dönecek. Eğer herhangi biri bu çalışkan robotu çalmayı denerse anti hırsız yazılımı devreye girecek ve bulunduğu alandan çıkarıldığını rapor ederek tüm fonksiyonlarını kapatarak iş göremez hale gelecek.

9. General Electric Firması Daha Büyük ve İyi Bir Rüzgar Türbini Açılışı Yapıyor

2020 yılında General Electric Yenilenebilir Enerji firması 12MW kapasitesi ile Haliade-X isimli piyasadaki en büyük en güçlü kıyı rüzgâr türbini için sertifika almaya çabalıyor. Türbin fiberglas ve karbon fiber’den yapılan kompozit malzemeden imal edilip reçine kalıplara dökülmüş 107 metre uzunluğunda dev kanatlara sahip. Bu kanatlarla devasa bir çekim alanı oluşturan türbin, 42 bin metre ton karbondioksit tasarrufu ile 16bin evin elektrik ihtiyacını karşılamaya yeterli olan yıllık 67 GW saat temiz enerji üretimi yapabilecek. Sertifikasyonun 2020 yılında tamamlanması tahmin edilen türbinin satışına 2021 yılında başlanması ön görülüyor.

10. Google ve Apple Oyun Tutkunlarının Dikkatini Çekmek İçin Yarışıyorlar

Oyun tutkunları hizmetlerini Google ve Apple üzerinden alıyorlar. Ağ genişliğini en çok artırabilen, 5G’de en hızlı internet bağlantısını sağlayabilen bu teknoloji yarışında bayrağı göğüsleyen taraf olacak. Apple Amerika için aylık 4.99 dolara 100den fazla oyuna oyunculara sunuyor. Google ise aylık 9.99 dolara sunduğu fırsata ilave olarak saniyede 60 kare veren 4K kalitesinde oyunları indirme opsiyonunu oyuncuların erişimine açıyor. Google oyunlarını bir çok çeşitli cihazda oynanmasına izin verirken Apple her zamanki gibi sadece kendi cihazlarında izin veriyor.

Bernoulli Deneyi: Akışkanın Basıncı ile Hızının İlişkisi yazıyı okumak için tıklayın.

Kaynak:

https://spectrum.ieee.org/biomedical/bionics/10-tantalizing-tech-milestones-to-look-for-in-2020

Yazar: Murat Öz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir